Akıllı Ev Sistemleri Pazarı 95 Milyar Doları Aşacak

Nis 10, 2020 TASARIM, TEKNOLOJİ
Akıllı ev sistemlerinin pazar araştırması ve bu sistemi oluşturan cihazların tanıtılması ve açıklanması.

Teknolojinin bu denli gelişmesiyle birlikte günlük yaşantımızda bir çok işimizi dijital ortamları kullanarak hızlı ve basit bir şekilde halledebiliyoruz. Bu hızlı, rahat ve basit sistem artık evimize taşınıyor hatta taşınmaya çoktan başladı bile. Bu teknolojinin adı Akıllı Ev Sistemleri.2015 yılında Akıllı Ev Sistemleri sektörü 30 Milyar Dolar civarına ulaşmıştı, uzmanlar bu rakamın 2025 yılında 95 Milyar Doları aşacağını öngörüyorlar.

Akıllı Ev Nedir ?

Akıllı ev demek evlerimizde ki aydınlatma, ısınma, güvenlik gibi sistemlerin, artık hayatımızda vazgeçilmez bir yer almış akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz ve bilgisayarlarımızın internet bağlantısı ile uzaktan izlenmesini ve kontrol edilebilmesini sağlayan cihaz ve ya cihazlarla donanmış bir halidir.

Akıllı Ev Teknolojisi Nedir ?

Akıllı ev teknolojisi , ev sahiplerinin akıllı telefonları ile ya da aynı ağa bağlı diğer akıllı cihazları ile akıllı ev uygulamalarını kontrol ederek , evlerinde ki güvenlik, ısınma, aydınlatma, konfor, rahatlık gibi konuları uzaktan, hızlı ve basit bir şekilde kontrol altında tutmalarını kolaylaştırdğı gibi bizce en önemlisi olan enerji verimliliğinin sağlamasında da büyük derecede rol oynar.

Akıllı Ev Sistemlerinin Çalışma Şekli

Akıllı ev sistemlerinin çalışma prensibi, kontrol mekanizmanızın ( akıllı telefon, tablet gibi ) akıllı cihazlarla bağlantısı ile olur. Bu bağlantı ağı internet ya da bluetooth ile gerçekleştirilir. Tüm akıllı cihazların bu ağa katılmasıyla oluşturulan sistem, akıllı telefon ve ya tabletleriniz de ki uygulamalar ile kontrol edilir. Oluşturulan bu akıllı ev sistem ile evinizi basit ve hızlı bir şekilde kontrol edilme olanağı sağlarken, size daha konforlu bir ev ortamı sunar.

En Çok Kullanılan Akıllı Ev Cihazları

Google Home

Google Home ev içi asistanı , Google tarafından Amazon Echo’ya rakip olarak tasarlanıp, üretilmiştir. Tasarımcılar, Google Home‘u tasarlarken mum ve şarap şişelerinden esinlenmiştir.

Google Home ev içi asistanı.

Amazon Echo ( ALEXA )

Herkes olarak bilinen, ticaret ve internet şirketi Amazon.com tarafından üretilen kablosuz hoparlör asistanı Alexa, kullanıcılarının sorularını yanıtlayarak, evlerin en iyi asistanı olmanın peşinde. Alexa ile Amazon.com‘dan alış veriş yapabilir eğer Amazon Prime üyesi iseniz müzik kataloglarından binlerce şarkıya anında ulaşabilirsiniz.

Amazon’dan Alexaya ulaşmak için tıklayın.

Amazon.com tarafından üretilen kablosuz hoparlör asistanı Alexa.

Xiaomi Mijia Akıllı Ampul

Xiaomi markasının ürettiği akıllı bir ampuldür. Kurumu çok kolay olup, ekstra bir aparata ihtiyaç duymaz. Kontrolu için Mi Home uygulamasını indirmeniz yeterlidir.

Xiaomi markasının ürettiği Mijia Akıllı Ampül.

Netatmo Healthy

Netatmo Healthy , bir akıllı ev asistanından çok, akıllı bir dijital hemşire desek yeridir. Akıllı asistanların genel olarak yaptığı tüm fonksiyonları yerine getirdiği gibi, Netatmo Healthy sağlık altyapılı yazılımlarıyla kullanıcılarının sağlığını büyük ölçüde düşünmekte. Bu cihazla telefonunuzdan odanın nemini rahatça ölçebilir, gürültü seviyesini kontol edebilir, ve odanızın için uygun sıcaklığı ölçüp ayarlayabilirsiniz. Örneğin, bir bebeğiniz var ve mevsim ise kış. Isınma ihtiyacınız gidermeniz gerekir ve bunu yaparken de evinizin nem oranını düşürmemeniz gerekir. İşte burda devreye tüm stabil ölçüm,uyarı ve ayarlamalarıyla devreye Netatmo Healthy giriyor.

Netatmo Healthy akıllı ev asistanı.
“Akıllı Ev Sistemleri Pazarı 95 Milyar Doları Aşacak” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir