Alan Adı Seçiminde ki kriterlere ve URL de ki teknik detaylara değineceğiz. Başlangıçtan web site kurmak isteyenler, kendi kişisel blogunu oluşturmak isteyenler, başlatacağımız bu wordpress başlangıç serisini sıkı bir şekilde takip ederek, kendilerine kolayca bir web site kurabilecekler. Hadi şimdi Alan Adı ( Domain) ile başlayalım.

Alan Adı (Domain) Nedir ?

Alan adı olarak ismini verip, oluşturduğunuz kelime web sitenizin ya da blogunuzun internet dünyasının için de ki karakteri haline gelir. Bir nevi web sitenizin kimliğidir. Alan adları satın alınamaz, yalnızca kiralanabilir. Eğer bir web sitesi kurmak istiyorsanız, bir alan adı kiralamanız gerekir. Alan adı ifadesi farklı ortamlarda domain ve ya domain name olarak karşınıza çıkabilir.

Alan Adının Teknik Yapısı

Bu kısım da alan adının farlı bölümlerinde ki terimleri inceleyip, fonksiyonları hakkında bilgi vereceğiz. Aşağıda giggart blogun teknoloji kategorisini gösteren bir adres var. Öncelikle bu aşağıda ki adresin tümüne URL adı veriyoruz. Şimdi diğer detaylara göz atalım.

http:// ile başlayan kısıma protokol deniyor. Yani bir kişi sitenize ulaşmak istiyorsa hangi protokolü kullanacağını gösterir. Web sitemize ulaşmak isteyen kullanıcılar http ya da https protokolünü kullanabilirler. https protokolünün anlamı SSL desteği olduğu anlamını verir. Böylece kullanıcılar https protokolü üzerinden bağlantı yaptığında veri akışı şifrelenmiş bir güvenlik altında sağlanır. giggart.com ‘ un SSL desteği vardır.

www ile başlayan kısma subdomain yani alt alan adı denir. Bu kısım aynı alan adıyla farklı işlevler sunmaya yarar. Örneğin ; giggart.com bir ticari kuruluş. Bu kuruluşun blog sayfasını ayrı bir sayfa olarak ” blog.giggart.com” şeklinde oluşturabilir. Daha sonra bu seriye ” depo.giggart.com” gibi ya da ” yedek.giggart.com ” şeklinde eklemeler yapabiliriz.

Gerçek bir örnek verecek olursak, buna google.com ‘ u örnek verebiliriz. En çok aranan kelimeleri bulmak için kullandığımız Google Trendstrends.google.com” şeklindeyken, mail hizmetini kullanırken ” mail.google.com” adresini kullanırız. Ya da sitemizin analizlerini görmek için ” analytics.google.com” adresini kullanırız. Faaliyetlerimizi alt alan adlarını farklılaştırarak aynı alan adı etrafında bir küme yapabiliriz.

giggart.com ile başlayan kısım ise alan adı‘dır. Alan adlarının her zaman bir uzantısı olur. Örneğin giggart.edu, giggart.net, giggart.org gibi bir çok uzantı ile değişebilir. Bu uzantılar bazen tamamen kafiye için kullanılsa da genellikle bir amaca yönelik açılmış olan kurum ve ya kuruluş web siteleri için belirlenmiş uzantılar vardır. Örneğin org.com uzantısı vakıf, dernek, sivil toplum organizasyonları gibi toplulukların kurduğu web sitelerine verilen uzantıdır.

Uzantılardan Oluşan Görsel

Alan Adı Seçimi

Alan adı seçimin de dikkat edilmesi gereken bazı kriterler var. Seçimi neye göre yapmalısınız ? Şimdi bu kriterlerden sırayla bahsedelim.

Öncelikle seçeceğimiz alan adı ;

  • Türkçe karakter ve boşluk bulundurmamalı.
  • Markamızı ve ya ürünümüzü yansıtmalı.
  • Çok uzun olmamalı .
  • Maramızla ya da ürünümüz ile alakalı anahtar kelime barındırmalı.(sahibinden.com)
  • Akılda kalması kolay olmalı.( zizigo.com)
  • Eğe mümkünse sayı geçmemesi daha avantajlı.
  • Okunması ve yazması kolay olmalı. (hepsiburada.com)
  • Eğer akılda kalıcı ise ya da beğendiyseniz anlamsız kelimeler olabilir.(twitter.com)
Alan Adı

Alan adı seçimi ve alan adının teknik yapısından bahsedeceklerimiz şimdilik bu kadar. Eğer web site kurmak istiyor ya da hali hazırda ki web sitenizi geliştirmek istiyorsanız, bu oluşturacağımız WordPress başlangıç serisini kaçırmayın.

Ayrıca bizi Instgram ve Twitter hesaplarımızdan takip ederek, güncel paylaşımlarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Alan Adı ( Domain ) Seçimi ve Teknik Detayları

Alan Adı ( Domain ) Seçimi ve Teknik Detayları” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir