Medeniyetin Başlangıcı: ATEŞ

Ateşi bulmak ve kontrol altına almak, dünya üzerinde hakimiyet kurabilmesi için insanoğlunun medeniyetler için ilk adımlarıydı. Tekerlek icadı ile hızla yeni topraklar keşfedildi. Ampul icadı ile bilimin hızlı, sistematik ve sürekliliği sağlanan gelişimi başladı. İnsanoğlu dünya medeniyetleri dışında ki gezegenleri de merak etti ve güneş sistemi ile gezegenleri araştırmayı başladı. Bir çok gezegen de bir çok medeniyet olduğuna dair bir görüş ortaya çıktı. Acaba yarın nasıl olacağız ? Bu sorunun yanıtlarının sürekli aranması ise dijital insanın rolünü ve işlevlerini hızla değiştiriyor. Hiçbir şey insanları gelecek kadar korkutmuyor. Yarın olabilecek her şeyden korkuyoruz. Korkularımız nedenleri ise ; aile, kariyer, savaş, aşk, ölüm ve hayat bile. Bugün geleceğe ve gelecekteki korkularımız hakkın da genel çerçeve de kendi öngörülerimi yazmak istedim.

Geleceğin Teknolojileri

at ve raba
Gelişim İle Gelecek

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki bazen yetişmek bile zor oluyor. Atlardan inip arabalara binmek binlerce yıl sürdü. Yüzyıl bile geçmemişti NEİL ARMSTRONG ayda ilk yürüyüşü yaptı. İnanılmaz bir hızla ilerliyoruz ve kimse nerede hata yapacağımızı bilmiyor ya da bu hata insanlık için ölümcül olacak mı ?

Doğal seleksiyon dönemi insanlar geçmişte bıraktı ve artık kendi kaderimizi kendimiz şekillendiriyoruz. Belki Covid-19 virüs çıkması ile insanoğlunun gücünün zayıf olduğunu düşünebiliriz ama insanlık tarihi boyunca bu hep böyleydi. Tüm felaketlerin üstesinden gelen insan, gelişme ve büyümeyi hiç bırakmamıştır. Bunun kanıtını için tarihin sayfalarını karıştırmamız yeterlidir. Yazdığım her şeyin araştırmasını yaptığım gelecekteki teknolojiler üzerindeki şahsi fikirlerim olduğunu unutmayın ve tabii ki de sizin fikirleriniz de merak ediyorum.

Şimdi size soruyorum ; Gelecekte nasıl bir teknoloji ile karşı karşıya kalacağız? ya da nasıl bir teknoloji ile karşı karşıya kalmak istersiniz ? Lütfen fikirlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşın.

CRISPR CAS9 Teknoloji

crips cas9
Genetik Mühendisliği ve DNA Dizilimi

İlk önce genetik mühendisliğine değinelim. Bilim insanları günümüz de doğa kaynaklara uyumlu birçok genetiği değiştirilmiş yiyecek sunmaktadır. Peki ozaman neden insanın DNA ‘sı değiştirilmesin? CRİSPR CAS9 teknoloji bu konu üzerinde uzun yıllardır çalışıp gelişmektedir. Gelişmeleri hızlı bir şekilde kayıt etmektedir. CRISP CAS9 teknoloji ve değiştirilmiş DNA sayesinde, insanların farklı hastalıklarından kurtulmaları mümkün olacak. CRISPR teknoloji dış dünyada bulunan mikroplara karşı daha dirençli bir bağışıklık sistemi kazandırmaktadır. Daha fazlası CRISPR teknoloji sayesinde bilim adamları insan DNA’sın değiştirerek daha güçlü, zeki ve farklı yeteneklerle donatılmış insanları yaratabilecekler. Örneğin: insan ve balık DNA’sı %70 uyumlu olduğunu bilmekteyiz. CRISPR teknoloji sayesinde ise ileride insan ve balık DNA‘ ları uyumlu hale getirilerek okyanuslarda yaşayan insanları düşünmeden edemiyoruz.

Peki böyle kusursuz ve farklılık olmayan insan medeniyeti içinde yaşamayı ister miydiniz ?

Genetiğe Etki Etmek

Robotik Bir Dünya

robotik bir dunya
Geleceğin Yapay Zekalı Robotları

Terminatör dünyası sadece James Cameron‘un fantastik senaryolarındaki düşünceleri olduğunu düşünüyorsamız yanılıyorsunuz. Genelde bilim kurgu filmleri geleceğe dönük bakış açımızı değiştirmeye yöneliktir ve onların başarısı da gerçekçi yaşanabilecek sahne canlandırmalarına dayanmaktadır.

Robotik dünya, gerçekten de yakında yaşanabilecek bir olay ve günlük hayatımızda yer alacaktır. Bazı bilim adamları 2050 yılında robotların yapay zeka sayesinde, insanların yapabildikleri tüm faaliyetleri yapabileceklerini söylüyorlar ve fazlasıyla bizden zeki olacaklarını söylenmektedir. Yapay zeka gelişimi daha çok hızlandıracak bu olayları ve şu an bilim kurgu gibi gözüken siborg‘ leri ortaya çıkacaktır. Kısacası yapay zeka sayesinde insanlar beyin fonksiyonları da geliştirebilecek.

Exoskeleton (Mekanik Diş İskelet)

exoskeleton
Yürüme Engeli Olan Bir İnsanın Robot Desteği İle Yürümesi

Exoskeleton sayesinde insanlar daha hızlı, daha güçlü ve daha esnek hareket edebilecek. Kazadan dolayı kaybedilen dış organların yeri, mekanik dış iskeletle değiştirebilecek hale gelecektir. Bunun yanı sıra tıbbi teknolojik gelişmeler yapay organların icadı için çok yakın. İnsanlar hasta olunan organları yapayı organları ile değiştirebilecek ve böylece yaşam süresi de artacaktır.

Uzayı da Yaşam

uzayda yaşam
Gezegenlerde Kolonize Edilmiş İnsanlar

Tıbbi teknolojik gelişmeler insan nüfusunun artmasına ve dünya kaynakların bitmesine neden olacaktır ve büyük ihtimal ile Covid-19 gibi virüslerle daha çok karşı karşıya kalabiliriz. Korkmayın bu aşamaya gelene kadar : NASA, SPACEX gibi uzay bilimi kurumları tarafından gezegenlerin hayati standartlara uygunluğu sağlanıp, insanları kolonize etmekle meşgul olacaklardır. Yani nüfusu dağıtabilecekler ve unutmayın bu aşamada insanlar daha güçlü ve doğaya karşı daha dayanıklı hale geleceklerdir. Böylece Marsta yaşam kesinlikle imkansız olmayacaktır.

Ekolojik Motorlar

ekolojik motor
Doğa Dostu Elektrikli Araba

Yakın gelecekte ulaşım araçlarınında evrim geçireceği yeni haberlerden değil ve uçan arabaları da daha sık görebileceğiz. Büyük ihtimalle de ekolojik motorlar ve elektrikli arabalar artacaktır uçaklar hariç.

Ekosistem ve 3D-Printer

3d printer
Kameraya Poz Verdiğini Sandığımız Bir Kanguru

İnsanoğlu ekosisteme daha çok dikkat etmeli. Avustralya da ki orman yangınları gibi birçok örnek verebiliriz, insanın doğaya verdi zararlarından uzun uzun konuşabiliriz. Bunun gibi olaylar iklim değişikliklerine neden olmaktadır. Gelecekte aklımız yeterse kesinlikle dünyayı kendimizin çöpünden temizlemeyi denemeliyiz 😀 Evler 3D Printer ile inşa edilecek ve doğa ile daha uyumlu hale gelecek, aynı zamanda inşa etmek de daha ekonomik olacaktır.

3D Yazıcı ile Ev İnşa Etmek

İnternet ve Virtual’ı Dünya

sanal gerçeklik dünya
Sanal Gerçeklik ile Dünya

İnternet ve sanal gerçeklik dünya da şuankinden daha çok değişicek. Belki de dijital dünya o kadar gelişecek ki bilincimizi dijital formatına aktarabileceğiz ve bu durum da insanı olumsuz kılar. 5G mobil internetdir ve 4G ‘den 20 kat daha hızlı çalışmaktadır. 5G ‘nin testleri 2018’den beri dünya çapında birkaç şehirde deneyimleri başlamış durumdadır ve hızlı büyümektedir. 5G sayesinde akıllı şehirler, evler vs ortaya çıkacak ve birçok sektör hızlı gelişebilecek.

Sizin de fikir ve görüşlerinizi bizim için önemli. Yorumlar da bizimle fikirlerinizi paylaşın. Hatta isterseniz siz de görüşlerinizi bize makale şeklinde yazın. Bizde sizin yazınızı paylaşalım.

Medeniyetlerin Başlangıcı: ATEŞ
Etiketlendi:         

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir