Başarısız Olmuş Teknolojik Gelişmeler

Her ne kadar ilerleyen teknoloji hayatlarımızı değiştiriyor olsa da, her teknolojik gelişme olumlu gelişimini sürekliliğe dönüştüremiyor. Bazen piyasaya ve hayatlarımıza bomba gibi düşen bu teknolojik gelişmeler popülerliği geçtikten sonra bir anda ortadan kaybolmakta ya da geliştirilmeden önce harika bir fikir gibi gözüken bazı gelişmeler beklediği ilgiyi göremeyince pazarını sessizliğe terk ediyor. İşte merak edenler için bu tarz büyük beklentilerle ortaya çıkıp sonrasında başarısız olmuş teknolojik gelişmeler hakkında bir derleme. 

Hoverboard 

hoverboard
Hoverboard

Oldukça hızlı ve popüler bir şekilde hayatımıza giren Hoverboard’ları muhtemelen herkes hatırlıyordur. Fakat Hoverboard’ların teknik sıkıntıları bir türlü çözülemedi ve sorunu bir türlü çözülemeyen bataryalar sürekli arıza çıkardı, bazen de tehlikeli patlamalara neden oldu. Aslında çağımızın ötesinde bir buluş olan bu cihazlar yerini talihsiz buluşlar listesinde bulmuş oldu. 

Elektronik Sigaralar 

Elektronik
Elektronik Sigara

Sigara bağımlılığına asla olumlu yönde bir fayda sağlamadığı gibi, nikotin yoksunluğu konusunda ve birçok açıdan insan sağlığına ve hayatına doğrudan zarar vermiş bir buluş olan elektronik sigaralar gereksiz gelişimler listesinde kendisine yer buldu. 

Segway 

segway
Segway

Temel amacı şehir içi ulaşım dönüşümüne katkı sağlamak olan bu gelişim, bir zamanlar oldukça popüler olmuş, hatta bazı Avrupa ülkelerinde polislere bile tahsis edilmişti. Sonrasında yüksek fiyatları yüzünden gündemini korusa da zamanla toplumda yarattığı kötü imajla hayatlarımızdan tamamen olmasa da kısmen çıkmış ve etkisi geçmiş bulunmaktadır. 

Google Glass  

Google
Google Glass

Google’ın değişim adı altında piyasaya sürdüğü Google Glass yanlış pazarlama ve reklam hataları yüzünden sürekliliğini sağlayamamıştır. Google sadece İngiltere’de kullanımının devam etmesine izin vermiştir ve bu gelişimin devamında da arttırılmış gözlük olarak dönüştürmeyi planlamaktadır. 

CRISPR Bebekler 

baby
CRISPR Bebekler

CRISPR teknolojisi zamanın ötesinde bir teknoloji olup ancak talihsiz bir gelişim olmuştur. Gelecekte birçok hastalığın tedavisi açısından çok olumlu bir gelişim olduğu kanıtlanmış bu teknoloji, 2018 yılında uygulanan ve büyük tartışmalara neden olan bebeklerden dolayı rafa kaldırılan teknolojiler arasına girmiştir. 

Veri Hırsızlığı 

siber
Veri Hırsızlığı

Teknoloji geliştikçe her geçen gün siber saldırılar da artmaktadır. Gelişen teknoloji yüzünden bir türlü tam bir veri güvenliği sağlanamamaktadır. Bu da kişinin hak ve özgürlüklerine bir darbe olduğundan dolayı siber teknolojilerin gelişimi neredeyse durma noktasına gelmiştir. 

Kripto Paralar 

kripto
Kripto Paralar

Sonunu asla öngöremediğimiz bir macera olan kripto paralar, popülerliği azaldıkça hayatlarımızdan yavaş yavaş çıkmaktadır. Ne amaçla ve hangi yöntemle kazanıldığı hala tartışılan kripto paralar, riskli fakat kullanımına da devam edilen bir teknolojik gelişim hareketidir. 

Elektronik Oy 

elektronik
Elektronik Oy

2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin seçimlerinde kullanılması gündeme gelmiş ve birçok tartışmaya neden olmuş bir teknolojik gelişimdir. Bu oy kullanma sisteminin müdahale edilmeye oldukça açık bir sistem olduğu görüşüyle gelişim başarısızlıkla sonuçlanmış oldu. 

Her Çocuğa Bir Laptop Uygulaması 

çocuk
Her Çocuğa Laptop Uygulaması

Eğitimde sosyal eşitsizliğe karşı geliştirilen bu uygulama amacından saparak politik bir sorunu çözmek için kullanıldığından dolayı başarısız olmuştur.  

Kahve Kapsülleri  

kahve
Kahve Kapsülleri

Çok pratik bir yöntem olan kapsül kahveler üretimine ve tüketimine devam edilse de, geri dönüştürülmesi çok zor olan plastik atık kaynağı olması yüzünden tepki çekmiş ve kullanımı oldukça azalmış bir teknolojik gelişimdir. 

Kaynak

Hayatlarımızı değiştiren teknolojiler hakkında fikir sahibi olmak için buraya tıklayabilirsin.

Başarısız Olmuş Teknolojik Gelişmeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir