Koronavirüsten Korunmak İçin En Etkili Yüz Maskesi Hangisi ?

Yüz maskeleri, ülkemiz dahil dünyadaki birçok ülke tarafından koronavirüsü yavaşlatmak için kullanılması zorunlu hale getirilerek salgının amblemi haline geldi. Marketler, eczaneler hatta sokağa bile maskesiz çıkmak yasaklandı.
Peki hangi maske daha koruyucu? Devletin dağıttığı, instagram’dan aldığımız maskeler yeterince koruma sağlıyor mu? Bu maskelerin kullanım alanları nereler?

En etkili olduğu düşünülen N95 ile başlayalım:

N95:

N95 yüz maskesini bulmak diğer maskelere göre biraz daha güç fakat ulaşabildiklerimiz arasında en iyi korumayı N95 sağlıyor diyebiliriz. N95, 0.3 mikron büyüklüğündeki parçacıkları yüzde 95 orana kadar yakalayabiliyor. İnsan saçının 70 ila 100 mikron büyüklüğünde olduğunu düşünürsek 0.3 mikron gayet tatmin edici bir rakam diyebiliriz.
Tek kullanıma uygun olarak tasarlanmış bu maskelerin yapımında, partiküllerin geçişini zorlaştırmak amaçlı polyester ve sentetik elyaf kullanılmıştır. Bazı N95’lerin ön kısmında bulunan tıpa benzeri plastik kapaklar nefes almayı kolaylaştırmak amacı taşıyor fakat steril olması gereken hastane, ameliyathane gibi yerlerde kullanılması doğru bulunmuyor. Bu maskeler sizi dışarıdaki tehlikelere karşı koruyabilirken, diğer insanları sizden korumakta pek başarılı değil. Eğer hastalık belirtileri taşıyorsanız veya eminseniz bu maskelerden takmamanızı öneririz.

Medikal Maskeler:

Medikal maskeler, küçük parçacıkların sadece yüzde 60 ila 80’ini filtreleyebiliyor. N95’e göre daha az etkili olan bu maskeler düzgün takıldığında öksürüğünüz veya hapşırığınızla çıkan damlacıkları yakalayarak virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.
Dikdörtgen olarak kesilen ve yüze göre esneyip şekle girebilen bu maske, kağıt benzeri sentetik kumaştan üretilmiştir. Sadece tek kullanımlık olarak tasarlanan medikal yüz maskeleri, sizi büyük damlacıkların sıçramasından koruyabilmesine rağmen daha esnek ve daha geniş dokunması nedeniyle N95 ten daha az etkilidir.

Ev Yapımı ve İnstagram’dan Alınan Maskeler:

Ev yapımı maskeler kumaşa ve nasıl yapıldığına bağlı olarak korumasında değişiklikler gösterebilir. Ağır pamuklu t-shirt, sıkı dokunmuş bulaşık havlusu gibi ürünlerden yapılmış maskeler, ev yapımı maskeler arasında en etkili sonucu verenlerdir. En yüksek iplik sayısına sahip çok sık örülmüş kumaşlar işinizi yeterince görebilir. İnstagram’da satılan, genellikle siyah kumaştan üretilen maskelerin ise polen korumasından başka bir işe yaramadığı söyleniyor.
Eğer evde maske yapmaya karar verirseniz nasıl yapacağınızı anlatan linki buraya bırakıyorum.
https://www.nytimes.com/article/how-to-make-face-mask-coronavirus.html

Unutmayalım ki en yüksek korumaya sahip maske bile koronavirüsten kaçınmanın en etkili yolu değil. Lütfen evde kalmaya devam edelim. Market alışverişi için dışarı çıkmamız gerekirse maskenin yanında eldiveninizi unutmayın ve maskeyi yanlardan boşluk kalmayacak şekilde yüzünüze tam oturttuğunuzdan emin olun.

Sağlıklı günler!

En Etkili Yüz Maskesi Hangisi?
Etiketlendi:             

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir