En Yeni Elektrikli Motosiklet Modelleri

Nis 20, 2020 Otomobil
En yeni elektrikli motosiklet modelleri

En Yeni Elektrikli Motosiklet Modelleri

Elektrikli motosiklet teknolojisi, son yıllarda motosiklet dünyasına damgasını vurmuş bir teknoloji. 1869 yılında insanların hayatına gerek hobi gerekse sadece bir ulaşım aracı olarak giren motosiklet, yıllar geçtikçe hızlandı, daha güvenli ve daha dengeli hale geldi. Küresel ısınma ve iklim değişiklikleri nedeniyle otomotiv dünyası elektriğe yavaş yavaş geçiş yapmaya başladığı sırada motosiklet firmaları da altta kalmayıp elektrikli motosiklet çıkarma girişimlerine başladı. Elektrikli motosiklet dendiği zaman çoğu kişinin aklına küçük schooterlar geliyor olabilir. Fakat geçtiğimiz birkaç sene içinde büyüklü küçüklü firmaların çıkardıkları elektrikli motorlar, motosiklet hayranlarının kafasını karıştırmaya başladı. Kullanım amaçlarına göre farklılık gösteren bu motorları beraber inceleyelim.

Arc Vector:

Arc Vector

Arc Vector, görüntüsü ve özellikleriyle insanı kendisine aşık etmeyi başaran İngiliz Arc firması tarafından tasarlanıp geliştirilmiş bir motosiklet. Şu an internet sayfaları üzerinden sipariş alan firma, Vector modeli siparişlerini 2020’nin yaz ayında sahiplerine ulaştırmayı planlıyor. 220 kilogramlık ağırlığına rağmen 0’dan 100’e 3.2 saniyede ulaşabilen Vector 200 Km/h olarak belirlenen son hızda sınırlandırılmış. Sadece 40 dakikada şarj olabilen bu motosiklet, tamamen dolu bataryası ile ortalama 436 km götürebiliyor.

https://www.arcvehicle.com/

Evoke Urban S ve Classic:

Evoke Urban S ve Classic Modelleri

Evoke firmasının çıkarmış olduğu Urban S ve Classic modelleri teknik olarak tamamen aynı olup görüntü ve tarz bakımından farklılık gösteren iki model. Çin’li firma 2020 yılı ile geliştirdikleri modellerin bir önceki jenerasyona göre daha kullanışlı olduğunu söylüyor. Tamamen dolu batarya ile yaklaşık 200 km gidebilen bu motosiklet, 116 nm torku ile 136 km/h hıza ulaşabiliyor. Daha çok şehir içi sürüş için tasarlanmış olan motosiklet, şehir içindeki dur-kalklar da motor freni yaparak %10-15’e kadar daha fazla yol gidebiliyor.

https://www.evokemotorcycles.com/

Fly Free Smart:

Fly Free Smart Classic Modeli

Fly Free, Smart modelleri ile geçmişin tasarımını elektrikli motosiklet teknolojisiyle harmanlamayı çok iyi başarmış Amerika’lı bir firma. 2016 yılında kurulmuş bu firma, çıkardıkları Smart modelini müşterilerine farklı stillerde sunuyor. Desert, Classic ve Old-Style olarak 3 farklı sitilde sundukları motosikletler, alıcının istediğine göre internet sitesi üzerinden özelleştirilebiliyor. Sele, renk, solo çanta, far ve stoplarını alıcı istediği gibi belirleyebiliyor. Bobber, scrambler ve cafe racer gibi tarzlara gönderme yapan firma, tarz sahibi insanları hedef almış gibi gözüküyor. Smart modelleri için çıkardıkları bir mobil uygulama sayesinde motosikleti akıllı telefon sayesinde çalıştırabiliyor ve kapatabiliyorsunuz. Aynı zamanda uygulama içinde kalan menzili görebiliyor ve hırsızlığa karşı motosikleti kilitleyebiliyorsunuz. Ekonomik, şehir içi ve hız olmak üzere 3 modu bulunan bu motosiklet, ekonomik modda kullanıcılarına 80 km lik bir menzil sunuyor. Son hızı 80 km/h olan bu motosiklet daha çok şehir içi kullanıma uygun gibi gözüküyor.
Diğer modellere, bıraktığım linke tıklayıp resmi sayfalarından ulaşabilirsiniz.

https://flyfreesmart.com/

Super Soco:

Super Soco TC Max Modeli

Super Soco, Kuralkan Bilişim ve Otomotiv tarafından 2018 yılında üretilmiş ilk yerli elektrikli motosiklettir. Yaklaşık 1950 yılından beri motosiklet dünyasının içinde olan firma, ürettiği Super Soco elektrikli motosikletleri ile göğsümüzü kabartmayı başardı. Dört modeli bulunan Super Soco, üç naked bir tane de scooter ile müşterilere çeşitlilik sunmakta. Kullanım amacına göre çeşitlilik gösteren modeller, son hız ve menzil farklılıkları gösteriyor. Super Soco, Tc, Ts ve Cux modelleri ile en fazla 45 km/h hıza ulaşabilirken Tc Max modeli ile 95 km/h a kadar ulaşabiliyor. Firma, standart olarak tek batarya ile sunduğu motosikletlerine ikinci bir batarya yuvası ekleyerek kullanıcılara ek sürüş mesafesi için opsiyon sağlamış. Şarj süreleri 6 ve 8 saat arası süren bu modellere şehir içi kullanım için uygun diyebiliriz.

https://www.supersoco.com.tr/

Zero Motorcycles:

Zero SR/F Modeli

Zero Motorcycles, 2006 yılında California’da temellerini atmış ve kısa süre sonra küreselleşmiş bir firma. Çıkardığı dokuz farklı modeli ile geniş bir skalaya hitap eden firma, son hız ve menzil bakımından elektrikli motosiklet pazarında oldukça iddialı gözüküyor. Racing, naked, enduro ve touring modellerini bize sunan firma, 140 ve 200 km/h arası değişen son hızları ile oldukça hızlı olduğunu gösterir nitelikle. Aynı zamanda kullanım amacına göre değişen modeller 75 km ile 320 km arasında değişen sürüş mesafelerine sahip. Son çıkardığı model olan Sr/s modeli ile 4 silindirli yarış motorlarını aratmayan Zero Motorcycles, yakın gelecekte daha iyi modellere imza atacak gibi gözüküyor.

https://www.zeromotorcycles.com/

Energica Ego:

Energica Ego Modeli

Energica Motor Company’nin ” Yüksek performanslı elektrikli motosiklet ” olarak tanıttığı Ego modeli, yaklaşık 145 beygirlik bir güç üretebiliyor. 240 km/h son hıza ulaşabilen bu motosiklete 215 nm tork değeri ile kontrol etmesi güç bir motosiklet diyebiliriz. Ego’nun bir üst modeli olan Ego+, tam dolu batarya ile 200 km olan şehir içi mesafeyi 400km ye kadar çıkarmayı başarabilmiş. Ego modelini diğer motorlardan ayıran bir özellik ise kullanıcısına park ederken kolaylık sağlaması. Park Assistant teknolojisi ile motosiklet, kullanıcısına park ederken ileri ve geriye 2.8 km/h hızında bir destek sağlıyor. Dört sürüş modu bulunan motosikletin ekonomik, standart ve spor modları dışında yağmurlu havalarda sürüş kabiliyetini düzenlemesi için bir de ”wet” modu bulunuyor.

https://www.energicamotor.com/

Harley-Davidson Livewire:

Harley Davidson Livewire Modeli

1903’te küçük bir barakada ilk temelleri atılan Harley Davidson Motor Company, yıllar geçtikçe Amerikan ikonu haline gelen motosikletler üretmeye başladı. Sağlamlığı, gücü ve sesi ile akıllara kazınan Harley Davidson motosikletleri, son yıllarda hızla gelişen pazara ayak uydurmak için birtakım yenilikler yapmaya başladı. Henüz ülkemizde satışı olmayan 105 beygirlik güce sahip elektrikli motosiklet Harley Davidson Livewire bu yeniliklerin en güzel örneği. Hızlı şarj özelliği ile bataryasının tamamını 60 dakikada doldurabilen bu motosiklet, sürücülerine tam dolu bataryası ile yaklaşık olarak 230 km kadar sürüş mesafesi sağlıyor.

https://www.harley-davidson.com/us/en/motorcycles/livewire.html

Son söz: Bir motosiklet hayranı ve kullanıcısı olarak, geleceğe ışık tutan elektrikli araçlar teknolojisini ülkemizde daha çok görmeyi isterim. Umuyorum ki tanıtmaya çalıştığım modellerin tümünü kendi yollarımızda görebilirim. Herkese güvenli sürüşler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir