Ayna mekanizmasıyla çalışan fotoğraf makinesi mi? Yoksa son dönemde kendini daha ön plana çıkarmış olan aynasız fotoğraf makinasi mi? Aslında aynalı veya aynasız fotoğraf makinesi arasında çok bir fark yok. Bu farkı profesyonel olarak fotoğrafçılık alanında çalışan insanlar farkedebilir, fakat siz yeni başlayan biriyseniz oluşan farkları sizi çok etkilemez. Bu makalede her iki makine tipinin çalışma mantığını inceleyip, daha sonra arasındaki farkları belirteceğim. Fakat hiç bir şekilde bu makine türü daha üstün tarzında bir cümle kurmamı beklemeyin. Çünkü fotoğrafçılık, kişisel zevklerin ön plana çıktığı bir alandır. Zevkler farklılık gösterebilir. Benim iyi dediğim bir özellik başka biri için hiç bir anlam ifade etmeye bilir. Bu yüzden kendini kişisel zevklerinize ve kullanım alanınıza göre makine seçmeli ve iyi karar vermelisiniz. Aynalı ve aynasız makinenin ne olduğunu açıkladıktan sonra avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğim.

DSLR Fotoğraf Makineleri (Aynalı)

DSLR FOTOĞRAF MAKİNESİ

DSLR fotoğraf makineleri yani ayna mekanizması ile çalışan fotoğraf makinelerinin en önemli özelliği, vizöre baktığımızda gözümüz ne görüyorsa onu görürüz. Çünkü DSLR makineler içerisinde bulunan ayna sistemi ile görüntüyü vizöre taşır. Ayna sistemi şu şekilde çalışır;

Lense giren ışığın ne kadarının içeri gireceğini diyafram aracılığıyla belirledikten sonra makinemizin gövde kısmına gelir. Gövde kısmında bulunan 45 derece açı ile duran ayna görüntüyü yukarıya yansıtır. Yukarıda bulunan Pentaprizma kısmındaki aynalar ile görüntü vizöre taşınır. Pentaprizma kısmının asıl amacı, lense giren ilk görüntü terstir. Bu yüzden yansıyan görüntü Pentaprizma kısmındaki aynalar ile vizöre düz olarak yansıtılır.

Fotoğraf çektiğimizde ise lense giren ışık 45 derece ile duran aynanın kalkmasıyla sensöre yansır. Bu sensör yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi lensle gövdenin birleştiği noktadaki aynanın hemen arkasında yer alır. Buraya yansıyan görüntü biz deklanşöre bastığımız an aynanın kalmasıyla sensöre gelir. Sensör de bizim ayarladığımız şekilde işleyerek bize fotoğrafın son halini sunar.

Bu işlem oldukça kısa sürede gerçekleşir. Fotoğraf makineleri saniyede 10 kare çekebilecek özelliklere sahip ve daha iyi çekim sayıları mevcuttur. Düşünün ki bu aynanın kalkması ve sensöre yansıması olayını saniyede 10 kere yapabiliyor. DSLR makinelerde deklanşöre basıp fotoğrafı çektiğimiz an çıkan seste, işte bu aynanın kalkmasıyla oluşan sestir.

Aynasız Fotoğraf Makineleri

Aynasız Kompakt SLR FOTOĞRAF MAKİNESİ

Aynasız fotoğraf makineleri, adı üzerinde içerisinde ayna sistemi olmayan fotoğraf makineleri diyebiliriz. Ayna sistemi olmadığı için vizöre baktığımızda gördüğümüz görüntü, elektronik olarak yansıtılmış görüntüdür. Lense giren ışık direk olarak sensöre yansır ve sensörden vizöre taşınır. Bu sistemler ilk çıktığında pixel kalitesi açısından yetersiz kaldı. Vizördeki görüntü bize yeteri kadar iyi ulaşmıyordu. Ancak son dönemlerde Sony, Canon , Fujifilm gibi markalar bu teknoloji açığını kapattı ve aynasız fotoğraf makinelerinin vizörlerindeki ekranı oldukça gelişmiş hale getirdi. Bu yüzden bu da aynasız fotoğraf makinelerinde bir özelliği ön plana çıkardı. Bu özellik çektiğimiz fotoğrafın ön izlemesi vizörde olmasıdır. Yani DSLR makinelerde vizörden baktığımızda gözümüzle ne görüyorsak onu çekeriz daha sonra belirlediğimiz pozometrelere göre fotoğraf işlenir ve kaydederiz. Aynasız makinelerde ise pozometre değerlerini fotoğrafı çekerken görürüz. Gece çekim yaparken İSO değerini arttırdığımızda aynasız makinelerin vizöründen bakarken de arttırılmış değerlere göre görürüz. Yani vizörden baktığımızda gördüğümüz neyse çektiğimiz fotoğrafta o şekilde olacağını biliriz. Ayrıca video performans konusunda yine aynasız fotoğraf makineleri iyi bir iş çıkardığını söyleriz. Özellikle vlog çeken insanlar aynasız makineler tercih eder. Bunun başlıca sebebi AF konusundaki gelişmişliğidir. Aynasız makineler otomatik olarak göz-burun gibi odaklamaları yapar ve video çekerken sizin aklınızda acaba odaklama konusunda sıkıntı çeker miyim? gibi sorular kalmaz. Ayna sisteminin olmaması aynı zamanda titreşimi azaltır. Çünkü DSLR fotoğraf makinelerinde ayna kalkarken yarattığı titreşim fotoğrafa yansıyabilir. Aynasız makinelerde ki ayna sisteminin olmamasından dolayı titreşim sorunu ile karşılaşmazsınız.

Hangisi daha iyi, hangisi ile başlamalıyım gibi soruları makaleyi tam anlamıyla okuduktan sonra kendiniz karar vermelisiniz. Kendim bir DSLR kullanıcısı olarak bazen aynasız makinelerin daha iyi olduğunu düşünmeme rağmen, DSLR’dan vazgeçeceğimi düşünmüyorum. Sebebi DSLR makinelerin bana verdiği his olduğunu söyleyebilirim. Deklanşöre bastığım anda çıkan ayna sesi bile oldukça hoş bir etki yaratıyor. Tabi ki bu çok önemli bir konu değil, çünkü aynasız fotoğraf makinelerinde de bu sesi çıkmasını sağlayabileceğiniz bir özellik var. Oldukça küçük ve hafif olan aynasız fotoğraf makineleri, çekim yapmaya gittiğinizde size bu özellikleri ile fayda sağlayabilir. Ancak benim ellerimin büyük olması sebebiyle Aynasız makineler elime tam oturmuyor. Bu yüzden daha büyük olan DSLR makineler ile daha rahat hissediyorum. Anlamınız gereken kendi seçimlerimde bile kişisel zevkler söz konusudur. Sizin de burada alacağınız karar kendinize hangisinin uygun olacağını belirlemek olur.

Aynasız ve DSLR Fotoğraf Makinelerinin Avantaj ve Dezavantajları

Bence en önemli fark titreşim konusunda ortaya çıkıyor. Çünkü aynasız fotoğraf makinelerini anlatırken de belirttiğim gibi, DSLR makinelerde fotoğraf çektiğimiz an aynanın kalkması ve inmesi sonucunda oluşan titreşim DSLR makineleri bir adım geriye götürüyor. Aynasız makinelerde ayna sisteminin olmaması nedeniyle titreşimde olmuyor veya çok az oluyor. Tabi ki bu sokak fotoğrafçılığı yapan birisini için çok fazla etkilemez. Profesyonel anlamda veya hobisini bir adım ileri götürücek insanlar için etkisi olabilecek bir fark.

İkinci en önemli fark ise vizördedir. Çünkü DSLR makinelerin vizöründen baktığımızda, gözümüz ne görüyor ise onu görürüz. Fotoğrafı çektiğimizde önce sensör bizim istediğimiz pozometre değerlerini işler ve sonra bize gösterir. Bu yüzden DSLR fotoğraf makinelerin de fotoğrafı çektikten sonra olmuş mu acaba? diye bir bakarsınız. Aynasız makinelerde ise vizör elektroniktir, yani orada bir ekran vardır. Siz iso gibi değişkenleri değiştirdiğinizde bu değişimi vizörden baktığınızda da görürsünüz. Fotoğraf çekerken aslında fotoğrafın önizlemesi vizörde de vardır. Bu ekran aynasız fotoğraf makineleri ilk çıktığında biraz performans açısından basit kalmıştı. Fotoğrafı geç gösteriyor, pixel sayısı yetersiz olduğu için görüntü kaliteli olmuyordu. Fakat son dönemde ki gelişmeler ile aynasız fotoğraf makinelerinde bu sorun aşıldı. Vizördeki ekran oldukça kaliteli ve performansı yüksek hale getirildi.

Üçüncü en önemli fark ise açılış hızından kaynaklanıyor. DSLR makineler fotoğrafı çektikten sonra işlediği için açılış hızı oldukça iyi. Aynasız makinelerde ise bu hız DSLR’a göre yavaş kalıyor. Çünkü aynasız makinelerde fotoğraf vizöre veya ekrana yansırken pozometre değerlerini de işleyip gösteriyor. Bu işlemi kamerayı ilk açtığımızda yaparken geç açılıyor. Yine sokak fotoğrafçıları için belki çok önemli bir fark değil ama kuş fotoğrafı çeken, spor foto muhabirleri için hız oldukça önemlidir.

Dördüncü en önemli fark ise video çekim konusunda çıkıyor. Bence fark olarak bile bahsetmemek gerekir. DSLR fotoğraf makineleri çok iyi videolar çekse de Aynasız fotoğraf makinelerinin verdiği performansı veremiyor. Son çıkan Canon’un DSLR makinelerinde bu fark kapansa da video konusunda aynasız makineler oldukça önde kalıyorlar. Özellikle yüz-burun-göz odağını çok iyi yapıyor ve bunu otomatik video süresince yapabiliyorlar. DSLR da ise siz odak noktasını belirlemelisiniz bu yüzden sizi biraz uğraştırabilir.

Beşinci en önemli fark ise gövde ve lens boyutlarıdır. Aynasız makineler, DSLR makineler gibi içersinde ayna mekanizması bulunmadığı için oldukça küçükler. Küçük olmalarından dolayı oluşan hafiflik, makineleri taşırken bir konfor sağlıyor. Ancak eli benim ki gibi büyük olan insanlar için bu bir sorun. Çünkü kamera elime oturmuyor. Genel olarak yeni başlayan bir fotoğrafçı için Aynasız makinelerin verdiği hafiflik ve küçüklük bir avantaj sağlayabilir.

Altıncı ve son fark olarak pil, batarya da ortaya çıkıyor. DSLR makinelerde vizörde aynadan yansıyan görüntüyü görürüz. Bu yüzden bir pil tüketimi olmaz. Fazla pil tüketen şey ekranlarıdır. Hatta DSLR makineler bir süre sonra bekleme moduna geçtiğinde pil tüketimi neredeyse sıfıra düşer. Ancak aynasız fotoğraf makinelerinde ekranın yanında birde vizörde elektronik ekran vardır. Bu ekstra ekranın oluşu pil tüketimini de oldukça yüksek rakamlara çıkarıyor. Ancak buna çözüm olarak yanınızda bir powerbank taşıyarak önüne geçebilirsiniz veya ekstra bir batarya satın alır onuda kameranızla beraber taşırsınız. DSLR makinelerde genellikle böyle bir şeye ihtiyaç kalmaz. Çünkü pil tüketimleri oldukça düşük, dışarıya fotoğraf çekmeye çıktığınızda dikkatli kullanırsanız, gün boyu size yetecektir.

Lens konusunda ise DSLR’daki skala oldukça geniştir. Son dönemde Aynasız makinelerinde popüler olmasıyla beraber lensleride bir o kadar arttı ve o açığı kapattı. Ayrıca aynasız makineler için tasarlanmış bir dönüştürücü aparat ile bir çok lenside makinenize takabilirsiniz.

DSLR ve Aynasız makineler arasındaki farkı açıkladım. Bu farklar temel farklar bunu dışında görünüşü gibi farklar mevcut. Ancak bunlara kişiden kişiye değişecek bir şey olduğu için değinmedim.

Temel fotoğrafçılıktan bahsettiğim makaleyi okumanızı tavsiye ederim. Makaleyi okumak için buraya tıklayınız.

Fotoğraf Makinesi Seçimi: Aynalı mı? Aynasız mı?

Fotoğraf Makinesi Seçimi: Aynalı mı? Aynasız mı?” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir