Google AdWords nedir?

 

AdWords, Google’ın bize sunduğu bir reklamcılık hizmetidir.Google sizden belirli bir ücret karşılığında bir nevi koçluk yapıyor diyebiliriz.AdWords ile reklam verdiğinizde sizin alanınızda hangi anahtar kelimelerin ne sıklıkla arandığı, Google’ın bu aramadan ne kadar ücret ödediğini vb. verilere ulaşabilir ve size anahtar kelime vererek, ulaştığınız kişi sayısını arttırabilir.

 

Peki biz bunu nasıl kullanacağız?

 
Google AdWords, ücretli olsada bir takım verilere ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz bir platformdur.Örneğin “blog” konusu ile ilgili bir yazı paylaştığınızı düşünelim.Yazıyı yazdınız her şey hazır, tek yapmanız gereken anahtar kelime belirlemek ve yazıyı yayınlamak.Belki de en önemli kısım burası.Çünkü yazıyı insanlara ulaştırabilmeniz için anahtar kelimenin önemini bir çok blogger bilmektedir.Bu yüzden Google AdWords’e giriyor ve yazdığınız konu hakkında hangi anahtar kelimenin ne sıklıkla tıklandığı, tıklandığında ne kadar ödeme yapıldığı vb. verileri inceleyip oradan istediğiniz anahtar kelimeleri seçecek ve insanlara ulaşma konusunda ve aynı zaman doğru orantılı olarak kazancınızı da arttıracaksınız.
 
Örnek olarak mesela “Blog” konusunu ele alacaktık.Yazımızı yazdık, Google AdWords’e giriyoruz ve anahtar kelime planlıyıcısından “blog” kelimesini inceliyoruz.
 
 
Yukarıda gördüğünüz gibi Ortalama aylık arama sayısı, o kelimede ki rekabet, getirdiği en düşük gelir gibi veriler çıkıyor.
 
Sizde yazılarınızı yazdıktan sonra AdWords platformundan kendi anahtar kelimeleriniz dışında anahtar kelimeler belirleyerek hem sayfanızın kitlesini genişletebilir ve gelirinizi arttırabilirsiniz.
 
AdWords dışında, Google Trendler’den de yazılar yazarak sayfanıza insanları çekebilirsiniz.
Google AdWords kullanarak anahtar kelime belirlemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir