Google Analytics: Nedir? Nasıl Kurulur?

Merhaba arkadaşlar, bu makale çok az seviyede blog yazarlığı ve intenet sitesi kurma işinden anlayan arkadaşlar için yazdım.

Google Analytics nedir?

Google Analytics uygulamasını sitemizle entegre ederek bir çok işlemi izleyebiliyorsunuz. Yani Google Analytics bağlı bir siteye giren her kullanıcıyı görmekteyiz.

Analytics çalışma mantığı şu şekilde; sitemize giren her kullanıcıyı anlık olarak gösterir ve aynı zamanda günlük, haftalık, saatlik olarak toplamda kaç kişinin girdiğini bize belirtmektedir. Analytics sadece bu kitlelerin girişlerini değil nasıl girdiklerini felan da gösteriyor. Yani yeni makale paylaşmışsındır, bu makaleyi Facebook uygulamasında da paylaşırsın. İşte Facebook’tan tıklayıp gelen kişi hem sosyal ağdan geldi hemde Facebook’tan geldi olarak gözüküyor.

Doğal olarak Analytics aslında sitemize olan geri dönüşü ve giren kişilerin nelere tıkladığını bize söylüyor. Detaylı şekilde Analytics incelemesi yaparak insanların ilgisini çekecek makaleler oluşturup, ziyaretçi artışınızı da izleyebilirsiniz.

Google Analytics gibi bir kaç tane daha uygulama mevcuttur. Ancak google’ın olması beni ayrıca kullanmaya itiyor. Çünkü güvenilir. Her hangi bir sitenin, sitemize gelen trafiği başkalarıyla paylaşmayacağını nerden bileceğim. Google’ın bunu yapmayacağını biliyorum ama.

Ayrıca Google Analytics’in hem iOS hemde Android işletim sistemlerinde uygulaması mevcut. Her an, her yerde iki tıkla sitenizin durumunu, giriş sayısını veya toplam giriş sayısını görebilirsiniz. Oldukça rahat kullanımı ile zaten hemen öğrenirsiniz.

Google Analytics nasıl kullanırlır?

Büyük ihtimalle bu makaleyi okuyan insanlar yeni blog yazarlarıdır. Bu yüzden sadece onların kullanacağı türden açıklacayacağım. Mesela bu işe yeni başlayan bir kişi için önemli olan nedir? sadece kaç kişinin sitesine girdiği. Bu yüzden sadece aşağıda anlattığım iki menüyü kullanacaksınız.

Anamenüde bir sürü şey var ancak bize sadece Gerçek Zamanlı ve Kitle kısmı lazım. Uzun bir süre diğer menü seçeneklerini kullanmayız bile. Kısaca açıklamak gerekirse Gerçek zamanlı menüde, sitemizde anlık trafik sayısını gösterir. Kitle de ise sadece toplam giriş sayısını gösterir. Zaten başta da bahsettiğim gibi bu iki menü dışında bir şey kullanacağınızı düşünmüyorum.

Google Analytics Nasıl Eklenir?

Google Analytics’in kendi sitesinde zaten anlatılmış ama belirtmeden geçmeyeyim.

Blogger’da, temalar kısmından HTML düzenle kısmına girip oradan (<head> BURAYA</head>) etiketi bulup arasına yapıştırıyoruz.

WordPress’te, anamenü deki görünüm kısmındaki açılır menüdeki tema düzenliyici seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencerenin sağ tarafında tema üst bölümü veya header olarak yazan kısma tıklıyoruz. Burada aynı Blogger’daki gibi head etiketini bulup googledan aldığımız linki kopyalıyım onaylıyoruz.

Analytics kurması oldukça basit. Eğer yazılı olarak anlamadıysanız Youtuba da bir sürü bu konuda video var. Oradan bakarak yapabilirsiniz.

Google Analytics: Nedir? Nasıl Kurulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir