Grafiti Sanatçılarının Koronavirüs Temalı Çalışmaları

Nis 8, 2020 SANAT

Koronavirüs bulaşmış hasta sayısı dünya çapında 1 milyonu geçti. Hastalık 200’den fazla ülkeye bulaşmış durumdadır ve gün geçtikçe daha da artmaktadır. Birçok hükümet katı karantina uygulamalarını hayata geçirdi. Toplu halde yapılan etkinlikler yasaklandı, mağazalar ve kurumlar kapatıldı, eğitim sistemleri online sisteme geçti, spor ve sanat etkinlikleri ertelendi, eğlence yerlerin faaliyetleri durduruldu. Bilim adamları virüse karşı bir aşı ve antiviral ilaçlar geliştirmek için çalışıyorlar. Sosyal sorumluluklar insanlar için, en önemli ve şimdilik tek görev haline gelmiştir. Peki bu durumu sokak sanatçıları olan Grafiticiler nasıl ele aldı.

Korona Virüs ve Grafiti

Koronavirüs, sokak sanatçıları için de ilham kaynağı oldu. Koronavirus pandemisine, dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan grafiti sanatçıları da yanıt verdi. Onlar Berlin, Londra, Barselona, Mumbai, Los Angeles ve diğer şehirlerin  duvarlarını boyadılar. Covid-19, ister sanatsal, ister eğitimsel veya politik amaçlar için olsun, renkli ve dikkat çekici sokak sanatının konusudur.Bugün duvarlara çizilen resimlerin amacı koronavirüsün yayılmasını önlemeye yönelik farkındalık yaratmaktır. Resimlerde maske kullanım önemini,ellerimizi sabunla yıkama, doktorların çabalarına teşekkür etme gibi konuları ele almışlar.Yasalara karşı gelen Grafiti sanatçılar spreyleriyle koronavirüs ile savaşıyolar ve sokaklarımıza renk katarak bizi bilgilendiriyorlar.

KARANTİNA DA GRAFİTİ

Dünyanın en kalabalık şehirleri ve sokakları terkedilmiş durumdadır. Birçok filmlerdeki Apokalips senaryoları gibi, bugün maalesef ki bu durumda yaşamayı mecbur kılan virüs, birçok insanın psikolojik durumuma etkilemektedir.Aynı zamanda bu durum bize bir şans tanıyabilmektedir ve çok şeyi öğretebilir, yarin her şey bittikten sonra doğaya daha duyarlı olmamızı umuyorum. Şuanda bütün sosyal hayatımız sanal ortamına taşımış bulunmaktayız. İşte sokak sanatçıları, karantina günlerimizi renklendiren çabaları ve Covid-19…

Amsterdam, HOLLANDA

Varşova, POLONYA

Berlin, ALMANYA

Wetteren, BELÇİKA

SANATÇİ: POBEL

Pompei, İTALYA

#evdekal

Los Angeles, ABD

SANATÇI: HİTJAK

Bristol, Birleşik Krallık

SANATÇI: ANGUS

Mumbai,HİNDİSTAN

Koronavirüs ile alakalı diğer makalemizi okumak için tıklayın

“Grafiti Sanatçılarının Koronavirüs Temalı Çalışmaları” için bir yorum
  1. Sanat ve tasarım hakkında daha fazla yazınızı bekliyorum, başarılı içerikler var neden fazla sanat olmasın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir