IMDb, hemen her film izleyicisinin adını en az bir kez duymuş olduğu İnternet Film Veri tabanı anlamına gelen, dizi, film, animasyon ve çeşitli türdeki televizyon programlarının ve oyuncuların bilgi ve yorumlarını içeren bir internet platformudur. Beğeni ve yorumlarla doğru orantılı olan kendine ait bir puanlama sistemi vardır. İzleyici, izleyeceği herhangi bir yapımın puanına, yorumlarına ve konusuna bakabilir; dahası yapımda yer alan oyuncuların da puanlarına bakarak içeriğin kalitesi, ağırlığı, popülerliği hakkında fikir sahibi olmak için birden fazla ölçütü değerlendirebilir.

IMDb ne zaman kuruldu?

İngiliz bir girişimci olan Col Needham, bu sistemin ve sitenin kurucusu olarak bilinir (1990). Fakat 1998 yılında Amazon Imdb’yi satın alır ve şimdiki ismini verir; Needham genel müdür olarak sitedeki payını korur.

IMDb Kategoriler
IMDb Kategoriler

Puanlama neye göre ve nasıl yapılır?

IMDb sistemi 1 ile 10 arasında puanlama yapacak şekilde oluşturulmuştur. Kullanıcılar, izleyiciler ve ücretli üyeler bu sistem üzerinde puanlarını verirler. Ancak her kullanıcının puanlamadaki etkisi aynı düzeyde değildir. Sistem, kullanıcının özelliklerine göre puanlamadaki etkisi için birkaç ölçüt belirler; kullanıcının üye olduğu yıl, yaşı, cinsiyeti ve hatta izlediği film sayısı gibi puanlama için kalifiye bir profil oluşturup oluşturmadığını göz önünde bulundurur.

Nihayetinde, IMDb filmin güncel averajı, filme verilen oylar ve sabit bir ortalama puanın yardımıyla kendine ait gizemi çözülmemiş bir sistemde hesaplamasını yapar, puan ortaya çıkar. Örneğin; IMDb puanı: 8.4.

Puanlama sistemi büyük ölçüde böyle işler, fakat kullanıcı puanlarının etkisi IMDb’nin kendi vereceği puanın etkisinden büyük değildir. Yönetmenliğini Karan Razdan’ın yaptığı Girlfriend adlı Bollywood filmine ait bir puanlama grafiğini görüyorsunuz:

Girlfriend Film Puanlama Grafiği

IMDb listeleri neye göre sıralanır?

Bahsettiğimiz puanlama sisteminde yapımlar puanlanır, içerik oluşturulur ve yapımın grafiği şekillenir. Yapımın yaş ve cinsiyet grafiğine bakarak bulunduğunuz kitlenin ya da bulunmak istediğiniz kitlenin değerlendirmelerini ve puanlamalarını görebilir izleyeceğiniz yapımı seçmek için bu ölçütlerden faydalanabilirsiniz. Sıralamanın neye göre olacağı sizin seçeceğiniz sitenin belirlemiş olduğu bir seçenek butonuna bağlıdır.

Sıralama Ölçütünü Gösteren Kısımlar

IMDb En Çok Oy Alan Filmler Listesi İlk 5

IMDb’nin puanı en yüksek olandan en düşük olana göre sıralanan bir listesi sitesinde mevcut. Bu arada daha önce incelemiş olduğumuz The Platform Filminin IMDb puanı 7.0’dır.

IMDb Top 5 Film

IMDb Top Rated Movies (En Çok Oy Alan Filmler) Listesine buradan ulaşabilirsiniz.

IMDb (Internet Movie Database) Nedir?
Etiketlendi:             

IMDb (Internet Movie Database) Nedir?” üzerine 4 düşünce

 • 12/04/2020, 13:44
  Kalıcı bağlantı

  Uzun zamandır IMDB hakkında araştırma yapıyordum sitenin ayrıntılarını merak ediyordum bu bilgilendirici yazının yayınlanmasına çok sevindim ellerinize sağlık 👏🏼👏🏼👏🏼 Sizi kutluyorum.

  Cevapla
 • 12/04/2020, 13:50
  Kalıcı bağlantı

  Gerçekten her zaman çok merak etmişimdir IMDp ‘ neye göre veyatta nasıl oylandığını aydınlanmış oldum sayenizde emekleriniz için teşekkürler giggart ailesi.

  Cevapla
 • 12/04/2020, 20:03
  Kalıcı bağlantı

  Merak edilen soruların cevabını bulduğu bir yazı olmuş, teşekkürler.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir