Temel Fotoğrafçılık : İSO nedir?

İSO/ASA, sensörümüzün ışığa ne kadar etkisinin olacağını belirlediğimiz ayardır. İSO’yu yükselttiğiniz zaman ışık hassasiyeti artar ve daha fazla ışık alırsınız. İSO’yu düşürdüğünüz zaman ışık hassasiyeti azalır ve  daha az ışık alırsınız. Yani fotoğrafımız karanlık çıkıyorsa İSO’yu arttırır ve fotoğrafımızı aydınlatırız. Bir de tam tersi durum olan fotoğrafımız çok aydınlık çıkıyor ve bunu istemiyorsak, İSO’yu düşürür fotoğrafımızı biraz karartarak dengeleme yaparız. Ancak fotoğraf makinelerinin çoğu İSO’yu modlarda otomatik ayarlar. Bu yüzden İSO ayarlarıyla oynamak fotoğrafın kalitesini etkileyebilir.

Fotoğraf makinelerinin ne kadar iyi olduğunu belirleyen temel ögelerden birisidir İSO. Çünkü fotoğraf makinesinin yüksek İSO’larda ki performansı önemlidir. Yüksek İSO’larda fotoğraf makineleri noise oluşturur. Aşağıda anlattığım bu noktaları hangi değerlere çıktığında verdiği önemli bir parametredir. Bu yüzden fotoğraf makinesi alırken dikkat edilen bir değerdir.

yüksek iso
4.560.00 İSO değerinde çekilmiş fotoğraf

Günümüzde İSO değerleri 4 milyonlara kadar çıkmıştır. Örneğin Canon ME20F-SH modeli 4.560.000 İSO değerine çıkabiliyor. Bu değer insan gözüyle göremeyeceğimiz karanlıkta fotoğrafı çekebileceği bir değerdir. Fakat bu kadar yüksek İSO’larda yeni başlayan ve hatta profesyonel fotoğrafçılar bile gezinmez. Bunu daha çok belgesel ve film çekimlerinde kullanılacak türden İSO değerleridir. Kendi Canon 700D makinem ile biraz fotoğraf çektim ve sonuçta en fazla 6400 değerlere kadar makinem çıkmış. Bunu fotoğrafları enstantane öncelikli ve diyafram öncelikli modlar da çektim ki İSO değerlerimizi otomatik kamera belirlesin. Ayrıca kameramın max. İSO değeri 12.800. Ancak hiç bir zaman 12.800 değerine çıkmadım çıkacağımı da düşünmüyorum’

Fotoğraflarda İSO’nun etkisi:

Karanlık ortamlarda fotoğraf çekmek istediğimiz de İSO’yu yüksek değerlere getiririz. Fakat yüksek İSO’larda fotoğrafı çektiğimizde böyle beyaz noktalar oluştuğunu görürüz. Bu noktalara noise (gürültü) denir. Bu noktaları fotoğraflarımızda görmek istemeyiz. Çünkü bu noktalar fotoğrafımızın netliğini etkiler, çok yüksek İSO değerlerinde renkleri bile etkilediğini söyleyebiliriz. Fakat bu noise noktalarını Siyah beyaz fotoğraf çekimi yapanlar kullanıyor ve çok hoş görüntüler elde edebiliyorlar.

Fotoğrafçılığa başlangıç serisi makalelerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Başlıklar;

Fotoğrafçılık ve temel ayarlar

Otomatik ve Manuel netleme

Diyafram nedir?

Enstantane nedir?

Kamera Seçimi?

Temel Fotoğrafçılık : İSO nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir