Karşı pazarlama ve karşı pazarlama örneklerini makalemde inceledim.Yanlışlarımı ve eksiklerimi yorum atarak düzelte bilirsiniz.

Karşı pazarlama, markanın ya da firmanın bir saldırıya uğradığında karşı tarafa cevap verme davranışını ifade etmektedir.Doğal olarak her firma rakibi tarafından hedef alındığından marka değerini savunmak ihtiyacı duyar.Bu tutum pazarlama savaşlarına neden olmaktadır.Başka bir tanımlama ise “tüketici, kamu yada öteki menfaat grupları tarafından, bazı ürünlere olan talep bilinçli olarak ortadan kaldırılmak ya da azaltılmak istenir.O zaman karşı pazarlama uygulanır”.

Karşı Pazarlama Örnekleri

 
Yukarıda gördüğünüz görselde, Burger King kasasında sipariş veren bir palyanço görüyorsunuz.Neden Burger King reklamında palyanço kullanmış hiç düşündünüz mü? Sebebi karşı pazarlama stratejisidir.Mc Donald’s  firmasının da maskotunun palyanço olduğunu düşünürsek aslında Burger King başarılı bir pazarlama stratejisi göstermiş.Bildiğimiz üzere Fast-Food sektörünün iki devi Burger King ve Mc Donald’s dır.Burger King bu reklamında, Mc Donald’s bile Burger King’den sipariş veriyor mesajını açıkça veriyor.İşte bu mesaj karşı pazarlamadır.
 
 
 
 

Karşı pazarlama örneklerinden bir tanesi de hemen yukarıda gördüğünüz görseldir.Pepsinin yayınladığı bu reklamda, iki tane kutu kola görüyoruz ve bir tanesi pepsi diğerinin ismi verilmemiş olsa bile, onun Coca-Cola olduğunu hepimiz biliyoruz.Bu görselde her iki kutu kolaya da pipet konmuş.Fakat Coco-Cola‘ya benzetilen kutu kolaya “pipet bile girmek istemiyor şeklinde yorumlanacak” şekilde tasarlanmış.Tabi ki insanlara karşı Coco-Cola‘yı kötülemek, haksız rekabete girdiği için Coco-Cola Pepsi‘ye dava açmıştır.Akıllıca olsa bu pazarlama stratejisi bence uygun olmayan bir strajedir.Başka şekilde bunu görselde betimlemek daha akıllıca olurdu.

Karşı pazarlama, çok dikkatli ve titiz bir şekilde yürütülmesi gereken bir stratejidir.Coco-Cola & Pepsi savaşındaki pazarlama tekniklerindeki gibi hukuka uygun olman sonuçlar ortaya çıkarabilir.Bu yüzden seçtiğimiz görseli, vermek istediğimiz düşünceyi ve vereceğimiz metinleri çok dikkatli ve titiz, planlı şekilde seçmeliyiz.Öbür türlü başımıza bir hayli bela açabilir.

“İyi, en iyinin düşmanıdır.” Voltarie”

Yanlışlarımı ve eksiklerimi yorum atarak düzelte bilirsiniz ve bana destek olmak için bu makaleyi paylaşabilirsiniz.

 
 
Karşı Pazarlama ve Karşı Pazarlama Örnekleri

Karşı Pazarlama ve Karşı Pazarlama Örnekleri” üzerine 3 düşünce

 • 01/05/2019, 01:27
  Kalıcı bağlantı

  Başarılı bir makale olmuş tebrikler.Takip ettiğin, bilgi aldığın blog veya her hangi diğer programlar hakkında paylaşımın olacak mı?

  Cevapla
 • 01/05/2019, 04:02
  Kalıcı bağlantı

  Yorumunuz için teşekkür ederim.Aklımda bahsettiğiniz konuda içerik oluşturmak var yakın zamanda sizlere sunacağım.E-posta bildirimlerini açmayı unutmayın, takipte kalın.

  Cevapla
 • 14/04/2020, 21:02
  Kalıcı bağlantı

  Maşallah çok faydalı ve yararlı buluyorum.Yeni keşfettim başarılarınızın devamını diliyorum.Takipteyiz….

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir