Koronavirüs, 2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ilk kez ortaya çıkarak gündemimizde en üst sıraya oturdu. 07.04.2020 tarihindeki verilere göre 1 milyon 410 bin teşhis konulmuş ve 81 bin kişi hayatını kaybetmiş durumda. Peki koronavirüsü büyük şirketleri nasıl etkiledi?

LAMBORGHINI DE ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU:

Covid-19 salgınından en çok yara alan ülkelerden biri İtalya. Şu günlerde en çok vefat veren ülke olarak en üst sıraya oturmuş durumda.

Bu çarpıcı rakamlar haliyle bölgedeki çeşitli üretim tesislerini birtakım maske, yüz siperliği ve dezenfektan üretimine itti.

Lamborghini de bu markalardan bir tanesi. Ünlü İtalyan otomobil üreticisi olan firma sağlık çalışanları için yüz siperi ve yüz maskesi üretmeye başladığını açıkladı.

Lamborghini’nin Sant’Agata Bolognese bölgesindeki tesisinde üretime başlanacak olan yüz maskesi ve yüz siperliği Huracan ve Aventedor modellerini tasarlayan ekip tarafından üretilecek.

Ekibin hedefi günde 1000 adet maske hazırlayabilmek. Yüz siperleri ise şirketin AR-GE ekibi tarafından tasarlanıp üretilecek. Günlük 200’den fazla siper üretme hedefi olan ekip, üç boyutlu yazıcılar kullanacak.

Üretilecek tüm maske ve yüz siperleri Sant’Orsola-Malpighi hastanesine bağışlanacak.

Lamborghini Blog

DEV TEKNOLOJİ ŞİRKETİ YÜZ SİPERLİĞİ ÜRETİYOR:

covid-19 şirketlerin yardımı

Çıkardığı ürünlerle insanların güvenini ve sempatisini kazanan dev teknoloji şirketi Apple CEO’su Tim Cook Apple’ın tıp çalışanları için yüz siperliği tasarlayıp ürettiği açıklamasını yaptı.

Apple’ın hedefi haftada 1 milyon yüz siperliği üretmek. Tim Cook, ” Sağlık çalışanları için yüz kalkanları tasarlamak, üretmek ve göndermek için ürün tasarımcılarını, mühendisleri, paketleme ekiplerini ve tedarikçileri bir araya getirerek şirket çapında harekete geçtik.

” İlk sevkiyatımızı geçtiğimiz hafta Santa Clara Vadisi’ndeki Kaiser Hastanesine teslim edildi ve doktorlardan gelen geri bildirimler çok olumluydu ” açıklamasını yaptı.

Çin’in en büyük ihracatçılarından olan ve Çin’de Apple cihazlarını üreten teknoloji grubu Foxconn da şubat ortasında maske üretimine başlamıştı. Foxconn maske üretimini 20 kat arttırarak Çin’in günde ürettiği 200 milyon maskeye katkıda bulundu.

VİSKİ VE VODKA FABRİKALARINDAN DEZENFEKTAN YARDIMI:

Koronavirüs mücadelesin büyük firmalar sağlık çalışanlarının yanında

Şarap ve alkollü içeceklerde Dünyadaki en büyük ikinci şirket ünvanını taşıyan Pernod Ricard, fabrikalarında dezenfektan ürünleri üretmeye başladı.

İsveç’teki Absolut Vodka üretim tesislerinde üretilecek dezenfekte ürünleri için üretim desteği sağlanırken, ABD bulunan Pernod Ricard’ın Kentucky ve Teksas’ta bulunan viski fabrikalarında el dezenfektanı üretimine başlandı. İspanya ve İrlanda’da bulunan tesislerde de el dezenfektanı üretimi için teknik ve iş gücü desteği sağlanıyor.

SOLUNUM CİHAZLARI İÇİN DE YARDIM SAĞLANDI:

Koronavirüs mücadelesin büyük firmalar sağlık çalışanlarının yanında

ABD’li otomotiv şirketleri General Motors, Ford ve Tesla solunum cihazı üretimi için imkanlarını seferber edeceklerini açıkladılar.

Japon otomotiv üreticisi Nissan, İngiliz savunma, havacılı ve uzay şirketi Meggitt ve ABD’li ” Super Car ” üreticisi olan McLaren solunum cihazı üretmek için ortaklık kurdular .

Solunum cihazı üretimi için destek vereceğini açıklayan Tesla Motors Ceo’su Elon Musk Çin’den arz fazlası 1255 tane solunum cihazı satın alıp ABD’nin Los Angeles kentine getirdiğini söyledi.

İTÜ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ SİPERLİK ÜRETİYOR:

Koronavirüs mücadelesin büyük firmalar sağlık çalışanlarının yanında

İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, koronavirüs salgınıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının ihtiyacını karşılamak için elini taşın altına soktu. İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tasarımları çizip 3D yazıcılarla sağlık personeli için yüz siperliği üretiyor.

Müdürü yardımcısı Erdal Bozkurt : ” Hastanelerdeki sağlık çalışanlarının kendilerini koronavirüs koruyacak maske ve yüz siperliği eksiği olduğunu düşündük ve bu yıl eğitim-öğretim hayatına başlayan 3 boyutlu tasarım dersleri verdiğimiz hazırlık öğrencileri ile yüz siperliği tasarımlarına başladık ” şeklinde açıklama yaptı.

Koronavirüs Salgınına Büyük Şirketlerden Yardım
Etiketlendi:     

Koronavirüs Salgınına Büyük Şirketlerden Yardım” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir