Love Death & Robots Netflix’ın dizi çalışmalarında en iyilerinden biri olduğunu çoğumuz hem fikiriz. Diziyi izlediğim en iyi animasyonlar kategorisine rahatça ekleyebiliriz. Hatta izlemeyen kaldı mı bilmiyoruz… İzlemeden anlatması güç ve kesinlikle zaman kaybı değil. Tür olarak animasyon dedim ama yaş sınırlama kategorisine girdiğinizi unutmamanız lazım ve çocuklarla izlemekten kesinlikle kaçınalım. Yani Netflixin bizi uyardığı gibi NSFW (Not Safe For Work) (Çalışma ortamında açmaya uygun değil anlamında/ bize ortalık yerde seyretmeye uygun değil şeklinde çevrilebilir). ” Aşk, Ölüm ve Robotlar ” yetişkin bir kitleye yönelik 18 farklı hikayeden oluşan antoloji bir dizidir. Bölümler 5 ile 20 dakika arasında oluşmaktadır. Bölümler arasında bir bağlantı olmadığı için, istediğiniz bölümden dizi izlemeyi başlayabilirsiniz. Dizinin tüm bölümleri olağan üstü olduğunu söyleyemeyiz ama orta, iyi ve çok iyi şekilde sıralayabiliriz.

Love, Death & Robots Türü Ve Konusu

Buz Devri

Hikayeler bilim kurgu, fantazi, korku, cyberpunk, kara mizah gibi çeşitli konulardan oluşmaktadır. Kısa ve öz parçalardan oluşan hikayelerde her türlü konu bulmak mümkün. Konuların açık ve sade olması her birimiz farklı anlam çıkarabileceğimiz, bir anlatıma sahip olması dikkat çekmektedir. Bazı hikayelerde toplumsal ve sınıf mücadelesi gibi konulara değinmekten kaçınmamışlar ve gerçekliğe uygun bölümler ile derin derin düşünmemize neden olabiliyor. Spoiler vermeden ne kadar çok anlatmaya çalışsam da burada günümüzü özetleyen diziden bir alıntı bırakmak istedim ‘’İnsanların egemenliklere son veren şey kiber eli oldu, suları zehirlediler, toprağı öldürdüler, gökyüzü boğdular. Sonunda nükleer bir kışa gerek kalmadı, kendini beğenmişliği ile umursamaz bir sonbahar geçirmeleri yetti. Sadece bir avuç salak oldukları için kendileri becerdiler. ’

Grafik Stilleri

3 Robot

Animasyonlarda kullanılan görseller açısından, bölümler arasında büyük farklılıklar var. Her bir bölüm farklı animasyon yapımcı tarafından hazırlansa da, hipergerçekçi tarzı üstünlüğü öne çıkmaktadır. Bu nedenle bazı bölümlerde gerçek karakter olup olmadığını anlamakla güçlülük çekebilirsiniz. Geçmişten günümüze kadar kullanılan tüm animasyon teknikleri ile hikayelerin anlatımına olumlu şekilde yansımış.

Yapımcılar

Love,Death&Robots Yöneticileri

Dizi de David Fincher (Fight Club, Se7en, Gone Girl yönetmeni) yapımcı ve Tim Miller (Deadpool, Scott Pilgrim vs. the World yönetmeni) yaratıcı, pozisyonları almışlar ve Blur Studios (bir Amerikan görsel efekt, animasyon ve tasarım şirketidir) gibi güçlü ortaklığı kurarak beklentinin üstünde bir iş çıkarmayı başardılar.

Sahne arkası çalışmalar
Love, Death & Robots : Yetişkin Animasyon Önerisi
Etiketlendi: