İngilizce öğrenmenin ve geliştirmenin en eğlenceli ve pratik yollarından biri de müzik dinlemektir. Müzik dinlemeyi hepimiz çok seviyoruz. Listeler düzenliyor, keşfediyor ve müziklerden birçok şey öğreniyoruz. Müzik evrensel bir dil olduğundan dolayı ritimler, hislerimizi belirlerken duyduğumuz cümleler bize bir şeyler anlatıyor. Hele bir de bu şarkıları ezbere söylemeye başlarsak iş daha da eğlenceli hale geliyor. Dolayısıyla İngilizceni geliştirmek için de oldukça eğlenceli bir yoldur müzik dinlemek. Bugün sizlere hem listenizde olmasından mutluluk duyacağınız müzikler önereceğim hem de İngilizcenizi geliştirmenize yardımcı olacak cümleler duymanızı sağlamaya çalışacağım. Eğer senin de önerilerin olursa bunları yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsin. Hazırsak ingilizcemizi geliştirmek için yeni bir liste hazırlamaya başlayabiliriz.

Fool’s Garden – Lemon Tree

Fool’s Garden – Lemon Tree

 Basit ve anlaşılır birçok kelime ve cümle yapısı barındıran bu şarkı kesinlikle çok hoş. Zamanlar bakımından Simple Present Tense (Geniş Zaman) ve Present Continuous Tense (Şimdiki Zaman) kalıplarına oldukça yer verilmiş. Ayrıca Prepositions (Edatlar) konusunda da zengin bir kaynaktır. Şarkının içerisinde ‘’in, into, on, about, around, inside, up, down, of, to, for’’ gibi birçok edat çeşidi de bulunmaktadır. Eğer çevirilerine de bakarsanız mecaz anlamlar konusu hakkında da kolaylıkla bilgi edinebileceğiniz bir şarkıdır. Ayrıca bu zengin şarkının 1995 yılına ait olmasına çok şaşırmıştım. Dinlediğinizde bana hak vereceksiniz. Şimdiden keyifli dinlemeler.

Lenka – Everything At Once

Lenka – Everything At Once

 Lenka’nın bu şarkısında ‘’as…as’’ kalıbı yer almaktadır. Sıfatlarla birlikte kullanılan bu kalıp, ‘’kadar’’ anlamına gelir ve İngilizcede Comparatives (Karşılaştırma) konusunun içerisinde yer alır. Her iki ‘’as’’ arasında bir sıfat kullanılır. Çok yaygın kullanılan ‘’as…as’’ kalıbını öğrenmekte zorluk çekenlerin veya tekrar etmek isteyenlerin bu şarkıyı dinlemesini öneriyorum.

Plan B – She Said

Plan B – She Said

 Eğer Reported Speech (Dolaylı Anlatım) konusunda zorluk çekiyorsanız veya havada kalan örneklerden sıkıldıysanız bu şarkı sayesinde Direct Speech (Direkt Anlatım) cümlelerini Report Speech (Dolaylı Anlatım) cümlelerine dönüştürebilir ve eğlenceli bir pratik yapabilirsiniz.

Frank Sinantra – Killing Me Softly

Frank Sinantra – Killing Me Softly

 Efsane sesin bu şarkısında sıklıkla karşımıza çıkan Simple Past Tense (Geçmiş Zaman) kalıpları bizim için iyi örnekler olacaktır. İngilizcenin en önemli konularından olan geçmiş zamanı bu şekilde biraz daha pekiştirebilirsiniz.

Michael Jackson – You Are Not Alone

Michael Jackson – You Are Not Alone

 Hayatımızın birçok yerinde kullandığımız mecaz kelimeleri, İngilizce öğrenirken de hayatımıza adapte etme ihtiyacında olabiliriz. Sevdiklerimizle günlük konuşmalarımızda kullandığımız kelimelerin ve fiillerin İngilizce karşılığını Michael Jackson gibi bir efsaneden duymak da ayrı bir motivasyon kaynağı olabilir.

Lewis Capaldi – Someone You Loved

Lewis Capaldi – Someone You Loved

 Her dilde olduğu gibi İngilizcede de deyimler oldukça kullanılmaktadır. Lewis Capaldi’nin seslendirdiği bu parçada günlük dilde yaygın kullanılan İngilizce deyimleri sıklıkla duyacaksınız. İngilizce deyimleri araştırma konusunda oldukça iyi bir kaynak olacaktır. Bu sayede iyi bir inceleme ile kültür bakımından da iyi analizler yapabilirsiniz.

George Ezra – Budapest

George Ezra – Budapest

 Orta seviye İngilizce bilgisi olan ve Conditionals (Şartlı Cümleler) konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler bu şarkıyı kaynak edinebilir. İçerisinde geçen kelimeler genel olarak soyut olmasına rağmen basit anlamda kullanıldığı için hem anlama konusunda zorluk yaşamayacağınız hem de kelimelerin farklı kullanımlarını öğrenebileceğiniz, hoş bir şarkıyı daha listenize ekleyebilirsiniz.

Imagine Dragons – Thunder

Imagine Dragons – Thunder

 Türkçede bulunmaması sebebi ile çıkarmakta zorlandığımız ‘’th (θ)’’ harflerinin telaffuzu; çevremizde birçok farklı örneğine maruz kaldığımız için dilimize yanlış yerleşebiliyor. Kelimelerin ve çıkarmamız gereken seslerin telaffuzu açısından da şarkılar oldukça iyi kaynaklardır. Imagine Dragons’un Thunder isimli şarkısında ise ‘’th (θ)’’ sesini fonetik olarak doğru telaffuz edebilmemiz için sık sık tekrar edilen Thunder kelimesinden yararlanabiliriz. Sürekli tekrar edilen bu sese işitsel bir aşinalık telaffuz açısından işimizi kolaylaştıracaktır.

Jeff Buckley – Hallelujah

Jeff Buckley – Hallelujah

 Bu birçok kişinin aşina olduğu efsane parçada öne çıkan özellikler ise Present Perfect Tense (Yakın Geçmiş Zaman) kalıplarının olması ve çeşitli fiillerin Simple Past Tense (Geçmiş Zaman) ile çekimlenmiş hallerinin olmasıdır.

U2 – Beautiful Day

U2 – Beautiful Day

 Bu ilham verici şarkının sözleri, ruh halimizi düşürse bile bize çevremizdeki güzellikleri görmemiz gerektiğini hatırlatıyor. Bu şarkı, bir sonraki fiilin nasıl çekimleneceği konusunda güzel örnekler barındırıyor.

İngilizceni geliştirmek için dizi ve filmlerden de yararlanmak istiyorsan önerim için buraya tıklayabilirsin.

KAYNAK

Müzik Listeni Genişleterek İngilizce Öğren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir