Oda Tasarımı: Nasıl Yaptım?

Daha önce Küçük Odalar İçin Tasarım ve Mobilya Fikirleri yazımda sözünü verdiğim, kendi odamı her köşesine kadar nasıl değiştirdiğimi ve yeniden tasarladığımı anlatacağım yazım işte geldi. Oda tasarımı fikirleri vermiştim, mobilyalar önermiştim ama nasıl uyguladım, nasıl yaptım? Her ayrıntısıyla süreci anlatacağım.

Odanın Eski Hali

Odanın hiç el değmemiş ilk ve en eski haliyle başlayalım. Bu oda evin kullanılmayan bir odasıydı, bu nedenle eski bir köşe takımı ve evin tüm yükünü taşıyan bolca dolap vardı, bir de misafir gelir diye ayrılmış bir yatak (just in case).

Odanın Farklı Açıdan Çekilmiş Bir Fotoğrafı

Aslında çok da küçük olmayan bu oda fuzuli ve birbirinden alakasız eşyalarla doldurulduğu için evin kör bir noktasıydı diyebiliriz. Her ne kadar dolapları evin genelini kurtarsa da, atmaya kıyılamayan köşe takımı burada yerini bulsa da, odanın genel durumu pek de iç açıcı değildi.

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

Önce odamızdaki bütün eşyaları de-monte edip çıkardık, köşe takımının bir bölümünü balkona koyduk, bir bölümünü de daha sonra yeni odamızda kullanmak üzere envanterimizde beklettik. Oda çalışma yapacak kadar boş olduğunda duvar kağıtlarını sökmekle başladık. Bu işlem çok gerçekten çok basit: bir kovaya sıcak su doldurduk ve bir kapak yumuşatıcı döktük, rulomuzu suya batırarak duvarları boyar gibi iki defa ıslattık, 10 – 15 dakika bekledikten sonra duvar kağıtları yumuşadı, tutkalı etkisiz hale geldi ve bir köşesinden tutup çektik. İşte bu kadar kolay.

Duvardan Sökülen Duvar Kağıdı

Duvar kağıtları çıktıktan sonra duvarlarda kalıntılar kaldıysa diye ıslak bir sünger yardımıyla duvarları sildik. Eğer duvarlarınızı koyu bir tona boyayacaksanız bu işlem çok gerekli olmayabiliyor ama pürüzsüzlük açısından faydası var.

Duvarları Nasıl Boyadım? Renk Seçimi Nasıl Oldu?

Soft Nötr Renk Tonları

Marshall boya markasınının Soft Nötr serisinden açık ton olarak 10GG 26/046 ve koyu ton olarak 30GG 10/050 numaralı renklerini seçtim. Odanızın bir kısmını koyu tonda boyarsanız açık tonda boyadığınız alanlar daha geniş ve dikkat çekici görünecektir. Boyayı mat ve su bazlı seçtim.

Duvar Boyamadan Önce Yapılacak Ön İşlemler

Sırasıyla: Kağıt Bant Çekilmiş Süpürgelikler, Tavan Dipleri ve Kapı Çerçeveleri

Daha sonrasında temizlemek için uğraşmak istemiyorsanız eğer yerlere muşamba sermek, süpürgeliklere, tavan kenarlarına ve kapı pencere çerçevelerine kağıt bant çekmek çok mantıklı bir ön hazırlık olacaktır. Bu kağıt bantlar oldukça hesaplı; bir tanesi 3-6 lira arasında bir fiyata satılıyor.

Bütün bu işlemlerden sonra duvarlarımız boyamaya hazır hale geldi, geldi ama duvar boyamanın da püf noktaları yok mu? Var elbette. Duvarları asla ama asla sağa sola doğru boyamıyoruz, her zaman yukarı aşağı doğru boyuyoruz. Ruloyu aşağı yukarı yaparak birinci katı vurduktan sonra 2 saat bekleyip ikinci katı vurabilirsiniz. Tavan kenarları ve köşeleri için fırça kullanabilirsiniz. Heyecanlanmadan, bir kere boya vurduğunuz yerin bir kere daha üstünden geçmeden, ıslaklıktan dolayı görünen fırça izlerini geçirmeye çalışmadan boyarsanız sonuç sizi mutlu edecektir, işin zevki de ayrı bir bonus.

Odadaki Eski Eşyaları Odaya Uygun Hale Getirmek

Boyanmış Baza Başlığı

Odadaki bazanın başlığı yeni odaya uymayacağı için başlığın yatağa takılmasını sağlayan menteşeleri söküp tersi yönünde yeniden monte ettim ve başlığın arka kısmını fırçayla eskitme yöntemiyle boyadım. Böylece bazanın orjinal başlığı bozulmadı, sadece ters takarak arka yüzünü çevirmiş oldum. Orjinal başlığın yüzü duvara bakarken, boyadığım arka kısım odaya uyumlu bir şekilde ön yüz olmuş oldu.

Odanın Değişim Süreci Başlıyor

Eşyaların Monte Sürecinde Çekilmiş Bir Fotoğraf

Mobilyaların hepsini trendyol.com sitesinden aldım ve kargolar geldikçe mobilyaları monte etmeye başladım. Gardırop, raflı çalışma masası, sandalye, baş ucu sehpası, ayaklı lambader, halı, dekoratif tablolar, çeşitli dekoratif ürünler aldım. Hepsinin linkini yazının sonunda bulabilirsiniz.

Yeniden Tasarlanmış Odanın Son Halinin Görüntüleri

Yatak ve Başucu Sehpası
Eski Köşe Takımının Bir Bölümü ve Ayaklı Lambader
Gardırop ve Çalışma Masasının Bir Kısmı
Raflı Çalışma Masası ve Sandalye

Yazının başında odanın her köşesini değiştirdiğimden bahsetmiştim, evet tam anlamıyla her köşesini değiştirdim. Odayı boğmamak adına mobilyaları daha önceki yazımda bahsettiğim gibi beyaz ve açık tonlarda seçtim. Zevklere göre değişebilir olmasıyla beraber, hobileriniz ve odayı kullanma amaçlarınıza göre de tasarım değişebilir. Fakat tasarım değişse de yaşam alanınızda mutlu ve rahat hissetmeniz en önemli şey.

Odanın Eski ve Yeni Halinin Karşılaştırması

Odanın Eski Hali
Odanın Yeni Hali

İşte böyle. Her şeyin yanı sıra aldığım bütün mobilyalar çok kolay kurulumlu ve hesaplıydı. Odanızı ya da evinizin her hangi bir köşesini yeniden dekore etmek, sıfırdan tasarlamak isterseniz tasarım fikirleri, ürün-fiyat bilgileri için yorumlar kısmından bize her zaman ulaşabilirsiniz. Kullandığım tüm mobilyaların linklerini aşağıda görebilirsiniz.

3 kapaklı beyaz gardırop

Raflı çalışma masası

Sandalye

Halı

Başucu sehpası

Ayaklı Lambader

Avize

Minik peluş halı

Tel fotoğraf askısı

Bir sürecin daha sonuna geldik, yorum ve fikirlerinize açığız; bazen zevkler ve renkler de tartışılabilir.

Oda Tasarımı: Nasıl Yaptım?

Oda Tasarımı: Nasıl Yaptım?” üzerine 4 düşünce

 • 24/04/2020, 21:17
  Kalıcı bağlantı

  Eline emeğine sağlık çok güzel olmuş en önemliside bu değişim sürecinde büyük titizlik ve sabırla işleri yürütmen zevkli seçimlerin sonucu ortaya güzel bir tablo çıkması oldu.

  Cevapla
 • 25/04/2020, 05:01
  Kalıcı bağlantı

  Genel olarak çok hoş gözüküyor. Elinize emeğine sağlık. Bir dahaki yazınızda görüşmek üzere.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir