DJI firmasının özene bezene ürettiği harika teknolojik ürünlerinden biri olan Osmo Mobile 3‘ü detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Osmo Mobile 3 bir gimbal ve dünyamızın en küçük gimballarından bir tanesi. Hadi şimdi bu efsanevi gimbalı her yönüyle inceleyelim.

DJI’ı Tanıyalım

DJI’ın Shenzhen’de açtığı Drone Store

DJI, merkezi Çin’in silikon vadisi olarak kabul edilen Shenzhen şehrinde konumlanan bir şirkettir. DJI özellikle vurguladığı tek şey yaratıcılık.”Bütün varlıklarını yaratıcılığa borçlu olduklarını söylüyorlar” desek yalan olmaz. Şirketlerinin konumundan dolayı da; genç,yaratıcı iş fikirleri ve hammaddeye doğrudan ulaşabildiklerini ifade ediyorlar. Klişeleşmiş bir ifade olan, küçücük bir ofisten küresel bir iş gücüne dönen DJI şirketi, ABD, Almanya, Hollanda, Japonya, Güney Kore, Pekin, Şangay ve Hong Kong’da ofisleri bulunmaktadır.“Form follows function”(Tarz/Model İşlevi Takip Eder ) ahlakına sahip olan DJI’ın ana mottosu; karmaşık, yüksek teknolojik ürünlerin kullanımı yazılımsal olarak basit ve yüksek performanslı hale getirip, fiziksel olarak ise ergonomik boyutlarda üretmek.

Gimbal Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Bir Film Setinde Gimbal Kullanan Bir Kameraman

Gimbal , duyunca değil görünce ne işe yaradığını tahmin edeceğinizi düşündüğümüz , video ve fotoğraf çekimlerinde ( özellikle video ) görüntüyü stabilize etmeye yarayan bir araçtır. Gimbal’ı teknik olarak bir açıklamayla değil, bir örnekle anlatmaya çalışacağım. Örneğin, bisikletlerle alakalı video içerik üreten bir arkadaşınız var ve bu arkadaşınız çekeceği bir videosunda bisikletinde takılı olan amortisörünü tanıtmak istiyor. Doğal olarak engebeli,tümsekli bir alana ihtiyacı var. Bu tanıtım için de çekim yeri olarak uzun, geniş bir merdiven seçti ve kamera ya da telefonu çekim için size verdi. O bisikletle merdivenden aşağı inerken, siz de yürüyerek hızlıca onunla paralel bir şekilde video kaydı yaparak indiniz. Sizce sonuç nasıl olmuş olabilir ? . Videoyu izlediğinizde muhtemelen sarsıntıdan başka bir şey izlememiş olacaksınız. İşte Gimbal bu yaşadığınız sarsıntı olaylarını sıfıra indirgemeye çalışan bir cihaz. Gimbal genel olarak günlük yaşantımızda kullanabileceğimiz bir cihaz değildir eğer hobi olarak sinematik çekimler yapmıyorsak. Özellikle Youtuberlar, Video İçerik Üreticileri ve Video Çekim yapan profosyonel kullanıcıların tercihidir. Yazımızın devamında Osmo Mobile 3 Gimbal‘ i anlatacağız.

DJI Osmo Mobile 3 Gimbal

DJI Osmo Mobile 3 ile çekim yapan bir grup genç

DJI Osmo Mobile 3, en küçük gimbalların arasında yer almakla beraber, fiyat olarak da tercih edilebilir, yüksek teknoloji ile üretilmiş, kullanımı kolay bir ürün. Özellikle sabit nesne ve sinema tarzı çekimleriniz de büyük ölçüde işinize yarayacak olan bu gimbal para harcamaya değer.

Osmo Mobile 3, iki farklı paket halinde satılmaktadır. Bu 2 paketi birbirinden ayıran fark , Combo paketinde tripod ve sert bir korumalı çanta bulunuyorken diğer standart paketinde bunlar bulunmuyor. Lütfen satın alırken bu kısımı gözden kaçırmayın.

Osmo Mobile 3 Kutu Açılımı

Aşağıda ki video da Osmo Mobile 3’ün kutu açılımını izleyebilirsiniz.

Osmo Mobile 3 Kutu Açılımı

Osmo Mobile 3 Teknik Özellikleri

Aşağıda incelemeniz için Osmo Mobile 3’ün teknik özelliklerini gösteren detaylı bir tablo verdik. Fakat altını çizmek ve eklemek istediğimiz bazı şeyler var. Bunlardan bazıları şunlar ; Osmo Mobile 3, 10W‘ lık bir adaptörle 2,5 saatte şarj oluyor ve yaklaşık 15 saatlik bir çekim performansı veriyor. Bu aparat telefon ile kullanıldığı için eğer telefonunuzun şarjı biterse, aynı anda powerbank olarak kullanılma imkanı da veriyor. Tabi ki çekim süresi de doğal olarak düşüyor. Başka bir artısı tek elle kolay bir şekilde kullanılabilir. Fakat 10-15 dakikayı geçen durumlarda kolunuzda bir ağrı ve uyuşma hissedebilirsiniz.

Boyutlar
Katlanmış285 × 125 × 103 mmKatlanmış: 157 × 130 × 46 mm
Ağırlık405 g
ModelOF100
Uyumlu telefonlarAğırlık: 200 +/- 30 g;
Kalınlık: ≤ 9.5 mm;
Genişlik: 62-88 mm
Batarya
Batarya Tipi18650 Li-İyon
Kapasite2450 mAh
Enerji17,64 Wh
Voltaj7,2 V
Şarj sıcaklığı5 – 40 ℃ (41 – 104 ° F)
Çalışma sıcaklığı0 – 40 ℃ (32 – 104 ° F)
Operasyon zamanı15 saat
* Gimbal tamamen dengeli durumdayken ideal koşullar altında.
Şarj süresi2,5 saat
* 10W şarj cihazı ile ölçülmüştür.
Gimbal
Tüketim1,2 W
* Gimbal ile ideal koşullar altında tamamen dengeli.
Mekanik aralığıPan: -162.5 ° ila 170.3 °
Rulo: -85.1 ° ila 252.2 °
Eğim: -104.5 ° ila 235.7 °
Maksimum Kontrol Hızı120 ° / s
Uyumlu Telefonların Genişliği62 – 88 mm
Uyumlu Telefonların Kalınlığı≤ 9.5mm
Maksimum Taşıyabileceği Ağırlık200 ± 30g
Bağlantı
BağlantıBluetooth Düşük Enerji 5.0
UygulamaDJI Mimo
Osmo Mobile 3’ün Teknik Özelliklerini Gösteren Bir Tablo

Gelen Yenilikler ve Güncellemeler

Katlanabilir Tasarım

DJI, OM 2’nin oldukça taşınabilir olduğunu söylese de OM 3’ün daha hafif ve kolay taşınabildiğini ifade ediyor. Buna ek olarak Osmo Mobile 3’ün katlanabilir ve stabiliteyi artıran kavramalı bir tripodu var.

DJI Osmo Mobile 3 Katlanabilir Tasarımı

Ergonomik Tutuş

Yeniden tasarlanmış bir telefon tutucusu olan OM 3′ de rulo eksen üzerinde yapacağınız ayarlamalar sayesinde telefonunuzun dengesi sağlamak basit ve kolay hale getirilmiş. Dilerseniz telefon tutucusundan telefonunuzu direk şarj edebiliyorsunuz.

DJI Osmo Mobile 3 Telefon Tutucusu

Akıllı Özellikler ve Yeni Eklenen İşlevler

Quick Roll

OM 3 de ki M düğmesi sayesinde cihazımızı dik ve yatay konuma hızlı bir şekilde getirebiliyor. M düğmesine 2 kere üst üste basımıyla bu özelliği kullanabilirsiniz. Böylece manzara ve portre modları arasında hızlı geçişler yapabilirsiniz.

Bekleme Modu

OM 3 de ki M düğmesinin başka bir fonksiyonu stand-by modu. M düğmesine 3 kere üst üste basımla otomatik bu moda geçen gimbalı, katlayıp akıllı telefonunuzu kullanabilirsiniz.

DJI Osmo Mobile 3 Stand By

Hızlı Menü

OM 3 de ki M düğmesinin başka bir fonksiyonu çekim modlarını değiştirmenizi sağlar ve akıllı telefonunuzun ekranına dokunmadan çekimleri konrol etmeye olanak tanır. Ayarlarını yaptıktan sonra M düğmesi ile direk Hızlı Menü‘ye geçiş yapabilirsiniz.

DJI Osmo Mobile 3 Quick Menu

Hareket Kontolü ( Gesture Control )

Uzaktan, basit figürler ile video kayıtlarınızı ve ya fotoğraf çekimlerinizi başlatabilirsiniz.

DJI Osmo Mobile 3 Gesture Control

Hikaye Modu ( Story Mode )

Osmo Mobile 3’ü kullanışlı DJI Mimo App ile kullanabilirsiniz. Bu app ile sinematik çekimlerinizi hazır şablonlar ile kurgulayıp, düzenleyebilirsiniz.

DJI Osmo Mobile 3 Story Mode

ActiveTrack 3.0

Bu özellik sayesinde çekim sırasında kameramızı bir insan ve ya nesneye sabitleyerek çekim yapabiliriz. OM 3 bunu akıllı görsel algoritmalarını kullanarak yapıyor. Bu özellik OM 3’ü oldukça cezbedici bir hale sokuyor.

DJI Osmo Mobile 3 ActiveTrack 3.0

Hyperlapse

Osmo Mobile 3’ün 3 eksenli olması ile video çekimlerini yüksek derecede stabilize eder ve Hyperlapse videolarınızı mükemmel hale getirir.

DJI Osmo Mobile 3 Hyperlapse

Spor Modu ( Sport Mode )

Optimize edilmiş algoritmalar sayesinde OM 3 ile aksiyonlu ve hızlı sahne çekimlerinizi rahatça kaydedebilirsiniz.

DJI Osmo Mobile 3 Sport Mode

Diğer Standart Özellikleri :

Dolly Zoom

DJI Osmo Mobile 3 Dolly Zoom

Panorama

DJI Osmo Mobile 3 Kullanılan Panorama Çekimi

Slow Motion

DJI Osmo Mobile 3 ile Slow Motion Çekimler Yapabilirsiniz

Timelaps

DJI Osmo Mobile 3 Timelapse Çekim

DJI Osmo Mobile 3 Ne Kadar ?

Yazımızın sonuna gelirken bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bu yazımızda Osmo Mobile 3’ü sizlere detaylı bir şekilde tanıtmak istedik. Son olarak , OM 3 ‘ün satışı yapıldığı 2 link bırakıyorum. Buradan güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Fiyat Link 1

Fiyat Link 2

Teknoloji ile alakalı daha fazla yazı görmek istiyorsanız lütfen buraya tıklayın.

Osmo Mobile 3 Detaylı İnceleme
Etiketlendi:         

Osmo Mobile 3 Detaylı İnceleme” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir