Pazar araştırması nasıl yapılır? nelere dikkat etmeliyiz? gibi sorulara cevap bulacak ve verimli bir pazar araştırması yapabileceksiniz.Ayrıca bu makale genel olarak websiteleri üzerine yazılmıştır.

pazar araştırması
Pazar araştırması nedir?

Pazar araştırması nedir?

Pazar araştırması, markaların tüketiciye nasıl veya hangi yollarla ulaşacağını belirleme aşamasıdır.Bir işletme kurulurken ilk yapılan araştırmalardan biridir.Çünkü pazar üreteceğiniz ürünün, hizmetin satışını gerçekleştireceğiniz alan ve bu alana ulaşmadan başarılı olmak imkansızdır.Bu alana en verimli nasıl ulaşacağım sorusu pazar araştırması kavramını ortaya çıkarmıştır.Pazar araştırması sonucunda bize ürünümüz için pazarda yer var mı?satış oranlarımızı arttırabilir miyiz? gibi kafamızdaki soru işaretlerini kaldıracaktır.

Pazar araştırmasında dikkat edilmesi gerekenler

  • Pazarın dağılımı nasıl?
  • Pazarın gidişatı nasıl?
  • Yeni yasalar, kanunlar pazarı etkiliyor mu?
  • Demografik özellikler
  • Satın alma gücü
  • Rakiplerin, ürün, kalite ve hız karşılaştırması
  • Rakiplerin satış hacmi
Pazar araştırmasında yukarıda sayılan maddelerin yerine getirilmesi durumunda, Risk parametresini oldukça aşağıya çekmektedir.Pazar araştırması için bir çok araç ve türe başvura biliriz.Fakat bizim için başlıkta da belirtilen Rakip analizi en önemli pazar araştırması türüdür.Şu an bu konuda paylaşılan makaleleri ve videoları izlediğimde en çok vurgu yapılan Rakip analizi olduğunu gördüm.Bu yüzden rakip analizi üzerinde duracağım.
 
Adım adım ilerleyelim.

Rakiplerinizi bulun;

 
Rakiplerinizi bulmak zor olmasa gerek.Bilgisayarınızın başında ve hatta elinizdeki telefondan bile yapabileceğiniz çok kolay bir aşama.Tek yapmanız gereken google.com.tr‘ye hangi pazarı araştıracaksınız, o pazardaki sizinle aynı işi yapan websitelerini gezin.Mesela örnek olarak kendi bloguma rakip veya benzer yazılar paylaşan blogları arıyayım.
pazar araştırması
 
Gördüğünüz gibi dijital pazarlama üzerine yazan bir blog sitesine sahibim be google’a dijital pazarlama yazdığımda karşıma gelen sonuçlarda, benim gibi yayıncılık yapan websitesi aradım ve ilk karşıma gelen pazarlamasyon.com oldu.Demek ki benim sektörümde önde gelen isim pazarlamasyon.com.Ben de pazarlamasyon gibi büyümek ve ona yakın bir website oluşturmak için, içeriklerini inceliyeceğim, kitlesini nereden almış bunlara bakacağım ve kendi yolumu çizeceğim.Tabi ki burada yanlış anlaşılmasını istemediğim bir durum var “Sakın başkasının içeriğini kopyala-yapıştır” yapmayın.
 
 

Rakip analizi yapın;

Rakibinizi bulduktan sonra girin websitesine biraz inceleyin.“Bu adam neyi doğru yapmışta başarılı olmuş?” veya “Bu adam nasıl içerikler üremişte başarılı olmuş?” gibi sorulara cevap bularak incelemenize devam edin.Hatta abone olun, paylaşılan içeriklerden hızlı bir şekilde haberdar olarak güncel kalmayı garantileyin.
Güncel kalmak çok önemli, çünkü bir ay önce çıkmış bir haberi siz daha yeni veriyorsanız, pazarınızdaki kitleyi çekeceğinizi düşünüyor musunuz?Çekemezsiniz.Bu yüzden kendinize yakın olan blogları, haber sitelerini sosyal medya hesaplarını takip edin ve websitenizi en güncel şekilde paylaşımlarla doldurun.
 
Örnek olarak kendi blogumdaki bir makaleyi inceleyelim.Dijital pazarlamanın amaçları ve püf noktaları hakkında makale yazmışım.O makaleyi okumadıysanız hemen aşağıdaki linkten ulaşabilirisiniz.
 
 
pazar araştırması
 
Makaleyi incelerken, nelere vurgu yapmış, hangi anahtar kelimeleri kullanmış bunlara dikkat edeceğiz.Sizde bunlara dikkat ederek makale hazırlayacaksınız.Ama unutmayın sakın kopyala-yapıştır yapmayın.Bu zaten sizin zararınıza olacaktır.
 

Rakiplerinizin reklamlarını analiz edin;

Sizde işletmenizin websitesine veya blogunuza daha fazla ziyaretçi çekmek için başka yayıncılara veya GoogleAds’e reklam vermek isteyebilirsiniz.Bu nedenle başarılı olmuş bir reklamı incelemek çok makul olacaktır.Bu sayede sizde rakip sitesinizin veya size yakın bir sitenin kitlesinin bir kısmını kendinize de yönlendirmiş olursunuz.
pazar araştırması
 
GoogleAds, reklam vermek için çok güzel bir kaynak ve bunu değerlendirmeyi unutmayın.Google Ads ile ilgili makalem ileri ki günlerde gelecek.Takipte kalın
 
 
Yanlış, eksik bir bilgi varsa yorum yaparak düzeltebilirsiniz.Beğendiysenizde yorum yapmayı unutmayın.İyi günler
 
 
Pazar Araştırması ve Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir