Koronavirüs’e Karşı Boston Dynamics’ten Robot Desteği.

Nis 25, 2020 TEKNOLOJİ

Koronavirüs İle Mücadele Eden Spot Robotu:

Boston Dynamics, belli alanlarda kullanılmak üzere mobil robotlar tasarlayıp üreten Amerikalı bir firma. İnternet siteleri üzerinden satışta olan 5 farklı robotu bulunan firma, aralarından bir tanesini kullanarak hastane çalışanlarına kolaylık sağlamayı planlıyor. Spot adını verdikleri bu robot, insanlar için tehlikeli olan alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış. Spot, merdiven çıkıp engebeli yerlerde kolayca hareket edebilmesi dışında küçük boyutlara sahip olduğu için kapalı alanlarda da kullanıma uygun.
Kullanım alanına göre kişiselleştirilebilen bu robot, 90 dakikalık pil ömrüne sahip. Aynı zamanda değiştirilebilir bataryaya sahip olan bu robot, uzun süreli işlerde kullanıcıya kolaylık sağlıyor. Her türlü alana uyum sağlaması için su ve çamura dayanıklı olarak geliştirilmiş olan bu robot, üst tarafına takılabilen bir kol sayesinde 14 kiloya kadar yük kaldırabiliyor.

Spot Robotu.

Peki Spot robotu koronavirüs ile mucadelede nasıl bir rol üstlenebilir ?

Boston Dynamics, geçtiğimiz altı haftayı koronavirüs ile mücadelede ön planda bulunan sağlık çalışanlarının virüs ile temasını en aza indirmeyi amaçlayan bir robot tasarlamakla geçirdiğini internet sitesinden duyurdu.
Spot robotunu hastaneler için uygun hale getirmeye çalışan mühendisler, Spot üzerinde uyguladıkları testlerin sonuçlarını Massachusetts’te bulunan Bringham ve Kadın Hastanesi ile paylaştıklarını duyurdular. Donanım ve yazılımları açık kaynaklı olarak paylaşan mühendisler, araç geliştiricileri ve robotistlerin bir an önce robotları sağlık çalışanlarının kullanımına uygun hale getirmesini umut ediyor. Hastaların tespit edilmesini uzaktan sağlamayı amaçlayan Spot robotu; vücut ısısı, solunum hızı, nabız sayısı, oksijen doygunluğu gibi bulguları ölçmek için termal kamera vb. teknolojiler kullanmayı planlıyor.

Spot Robotu İle Uzaktan Konferans Görüşmesi

Temassız tedavi mümkün mü ?

I-Pad ve robotun arkasına yerleştirilmiş iki yönlü bir telsiz sayesinde sağlık çalışanları, hastaların bulunduğu ev veya odalara girmeden Spot sayesinde uzaktan konferans görüşmesi ile tedavi etme sürecine devam edebilecekler. Robotu geliştirmeye devam ettiklerini söyleyen Boston Dynamics, UV-C ışığı veya başka bir teknolojiyi robota yerleştirip belirli alanlardaki virüs parçacıklarını öldürmeyi amaçladıklarını duyurdular. Aynı zamanda bu robotlar ile belirli yerleri dezenfekte etmeyi amaçlayan firma, virüs ile teması en aza indirgemeyi amaçlıyor.
Umarız bir an önce üzerimizdeki koronavirüs belasından kurtulabiliriz. Siz de sağlık çalışanlarımıza yardım etmek istiyorsanız lütfen evden çıkmayınız. Sağlıklı günler !

https://www.bostondynamics.com/COVID-19

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir