Teknoloji hayatlarımızı hızla değiştiriyor. İlerleyen teknoloji, yakın gelecekte hayatlarımızı kökten etkileyecek faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Her geçen gün yeni bir gelişme hayatlarımıza girerken değişimin kaçınılmazlığını fark edemiyoruz bile. Bu yazımızda yerini robotlara bırakacak olası meslek gruplarından, hayatlarınızı kolaylaştıracak birçok teknolojik gelişmeyi bir araya getirdik. Şaşıracağınız ve merakla bekleyeceğiniz teknolojik gelişmeler hoşunuza gidecek. Arkanıza yaslanın ve birlikte geleceğe bir göz atalım.

Sağlıklı Yaşamın Teknolojisi

Sağlık ve teknoloji
Sağlıklı yaşamın teknolojisi

Yakın gelecekte vücuduna yerleştirebileceğin bir nano çip hastalıklarını tespit ve teşhis ederken aynı zamanda bu bulguları bir bulut sisteminde muhafaza ederek sana ihtiyacın olan reçeteleri yazacak. Hayat süreni analiz edebilecek bu sistem biraz ürkünç gözükse de sağlığın için neler yapman gerektiğini bir bir sana sunacak. Dışkının ağırlığını, hassaslığını ve bileşenlerinin verisini tutan klozet ise çoktan düşünüldü.

Avukat Robotlar

Robotlar ve meslekler
Teknolojinin mesleklere olan etkileri

Gelişen teknoloji insanlığı değiştirirken düzenlerimizi es geçmiyor. Şimdiye kadar yok olan meslek gruplarına aşinayız ve neredeyse her yıl onlarca meslek teknoloji sayesinde yerini robotlara bırakıyor. Bu duruma yorum yapmak yersiz olur o yüzden size bırakıyoruz.

Tahmin edemediğimiz meslek gruplarından biri de avukatlık oldu açıkçası. Geçen yıl ilk kez bir avukatlık ofisinde denemesi yapılan robotlar basit davalara bakacak şekilde hazırlanmış bile. Bu bizi korkuturken heyecanlandıran bir durum oldu.

Genetiği Düzenlenen Bebekler

Genetiği değiştirilen bebekler
Genetik düzenleme ile fizyolojik tasarım

Çin’de bir bebek henüz doğmadan genetik yapısı değiştirilerek HIV virüsüne karşı bağışıklı olması sağlandı. İnsan genetiğini değiştiren CRISPR teknolojileri sayesinde sağlıklı bir nesil ortaya çıkarmanın temelleri atılmış durumda. Bu teknoloji aynı zamanda çocuğunuzun fizyolojik yapısının da düzenlenebilmesinin önünü açtı.

Gazetecilik Boyut Kazanacak

Basın
Basın ve medyanın boyutları değişecek

Teknolojik gelişmelerin hayatlarımızı ve düzenlerimizi değiştireceğinden bahsetmiştik. Birkaç yıl sonra akşam haberlerini VR gözlüğünden izleyebileceğiz. Arttırılmış gerçeklik özelliği sayesinde olayların yaşandığı yerlerde olabileceğiz. Hayatlarımıza gerçeklik boyutunu kazandıracak bu gelişmeler önemli değişimlerden biri olacak.

Akıllı Gardroplar

Akıllı dolaplar
Akıllı gardroplar da değişimin bir parçası

‘’Ne giyeceğim derdine son’’ dersek klişe olacak; o yüzden daha güzel bir söz bulduk; ‘’bana bırak’’. Koluna basıp konuşabileceğin ceketlerden kalp ritmini ölçen ve aynı zamanda kaydeden kemerlere kadar şaşırtıcı birçok kombinde tasarımcılar ve teknoloji şirketleri bir olup çalışmalarına başladılar bile. Hiçbir yerde bulamadığın o hayalindeki ayakkabıyı tasarlamaya ne dersin?

Kahven Nasıl Olsun?

Kahve makinesi
Akıllı kahve makinesi size uygun kahveler hazırlayacak

IoT (Internet of Things) teknolojileri sayesinde artık evimizdeki birçok eşyayı internete bağlayabiliyoruz. Dokunduğunda kalp ritmini ölçüp sana uygun sertlikte kahve yapacak bir makine olsa hiç fena olmazdı değil mi? İçiniz rahat olsun onu da çok yakında göreceğiz.

Bulut Koltuklar

koltuk
İhtiyacınıza göre konfor sağlayan koltuklar

Moduna göre yumuşaklığı ve duruşu değişen koltuklar sizin halinizden anlayacak şekilde tasarlanıyor.

Portatif Yazıcı

yazıcı
Portatif ve kullanımı pratik yazıcılar

Güneş enerjisiyle çalışan ve UV ışınlarıyla istediğin şeyin çıktısını istediğin yerde ve istediğin zamanda alabileceğin, çantana sığabilen bu yazıcılar hayatlarımızı çok daha kolaylaştıracak. Üretimine başlanmamış bu yeni çıkacak teknolojik özellik ile kolay ve acısız dövmelerde yapabileceğiz.

Katlanabilir Ekranlar

katlanabilir ekran
Katlanabilir ekranlar

Uzaktan çalışmanın hayatlarımıza büyük ölçüde girdiği bu dönemde, katlanabilir ekranların sağlayacağı birçok fayda olacak. Telefonu bilgisayar gibi kullanabilecek olmamız bunlardan sadece bir tanesi. Verimliliği ve çok yönlülüğü arttıran bu teknoloji hayatlarımıza çoktan girdi bile.

Akıllı Yorgan

yorgan
Akıllı yorgan

Birlikte uyuduğunuz kişi sürekli hareket eden biriyse bu teknolojik gelişme hoşunuza gidecek. Araba sensörleri kullanılarak geliştirilen bu teknoloji yanınızdaki kişi yer değiştirdikçe otomatik olarak size yer açıyor.

Teknoloji haberleri hoşunuza gidiyorsa Akıllı Ev Sistemleri ile ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Teknoloji Hayatlarımızı Değiştiriyor

Teknoloji Hayatlarımızı Değiştiriyor” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir