Fotoğrafçılık yeni başlayanların öncelikle yapması gereken ilk şey ne tarz fotoğraf çekmek istediği veya ne amaçla fotoğraf çekeceğidir. Çünkü fotoğrafçılığın yelpazesi çok geniş. Örneğin makro çekimler mi yapmak istiyorsunuz yoksa manzara fotoğrafçılığı mı yapmak istiyorsunuz buna karar vermelisiniz. Bu adımla beraber kendinizi daha kolay geliştirebilirsiniz.

Neden bu seçim önemli;

  • Fotoğraf makinesi ve lens seçimi için
  • Çekmek istediğiniz türdeki fotoğraf araştırma yapmayı kolaylaştırmak için
  • Çekmek istediğimiz fotoğraf türünde kendini kanıtlamış kişileri takip ederek onlardan faydalanma

Kararınızı bu yüzden doğru vermelisiniz. Önce ne tarz fotoğraflar çekmek istediğinizi araştırmalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Fakat ” isterseniz bir kaç fotoğraf tekniğini de kullanabilirsiniz “. Ancak her işte olduğu gibi fotoğrafçılık alanı da çok geniş yelpazeye sahip ve konu sınırlaması yaparak daha profesyonel olabilirsiniz. Ayrıca yaptığım araştırmaya göre bir çok profesyonel fotoğrafçı da benim gibi düşünüyor. Onlara da en çok hangi kamerayla fotoğrafçılığa başlamalıyım? sorusu soruluyor ve onların cevabı da ilk olarak hangi alanda fotoğraf çekmek istediğinizi belirleyin oluyor.

Bende fotoğrafçılığı hobi olarak yapıyorum ve kendime Uzun pozlama alanını konu edindim ve kendi alınıma göre kompozisyonlar oluşturup çekimler yapıyorum. Aynı zamanda sosyal medyada Uzun pozlama ile fotoğrafçılıkta kendini kanıtlamış kişileri takip ederek onlardan bilgi alıyorum. Neler yapmış? Nasıl fotoğraflar çekmiş? Hangi ayarlarda çekmiş? bu şekilde bende onları örnek alarak çekimler yapıyorum. Örnek bir fotoğrafımlarım.

Eminönü’nde Uzun pozlama ile çektiğim bir kare

Neden Uzun Pozlama ile çekim yapmayı seçtim

Fotoğraf makinemi almadan önce Youtube gibi platformlarda hangi kamerayı almam gerektiği konusunda araştırma yaparken uzun pozlama hakkında bir içeriğe denk geldim. Uzun pozlama örnekleri gösterdiğinde ışıkların aşağıdaki örnekte olduğu gibi iz bırakması çok hoşuma gitmişti. Bende bu konuda kendimi geliştirmek istedim. Fakat uzun pozlama alanında çekim yapmak istediğim ve uzun pozlamayı kendime alan belirlerdiğim için portre çekimler veya makro çekimler yapmıyor değilim. Elbette onlarıda yapıyorum ama ekipmanımı (lens, tripod) ona göre seçiyorum, takip ettiğim kişiler genelde uzun pozlama ile çekim yapan kişiler. Sizde benim gibi kendi alanınızı belirleyerek işleri daha kolay hale getirebilirsiniz.

Uzun Pozlama ile çekilen fotoğraftaki ışıklar

Çekim yapmak istediğiniz türü bulduktan sonra kameranızı ve lensinizi ona göre alabilirsiniz. Ayrıca fotoğrafçılığa yeni başlayan birisi hangi kompozisyonda fotoğraf çekerse çeksin, kamerasıyla gelen kit lens 18-55mm kullansın. Çünkü bu işe çok hevesli başlasınız bile sıkılabilirsiniz. Türkiye’deki kamera ve lens fiyatlarınıda göze aldığımızda çok zarara uğratabilir. Bu yüzden ekstra lens alma işini biraz geciktirebilirsiniz. Kit lensinizin performansı sizi oldukça uzun bir süre memnun edecektir.

Kameramızı Tanıyalım

İyi çekim yapabilmek için her şeyden önce kameramızı çok iyi tanımalıyız. Fotoğrafçılığa başlangıç için bence bilinmesi gereken ana temel bilgiler var. Mesela Gövde, lens, pozlama, enstantane, diyafram, İSO ve auto-focus (AF) gibi teknik terim ve ayarlar vardır. Bunlara bu makalede teğet bir şekilde açıklayacağım. Çünkü bu makaleyi fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için yol haritası belirlenmesi amacıyla yazıyorum. Yukarıdaki bilgilerin hepsini detaylı bir şekilde başka makalelerde açıklayacağım. Bunu bir seri şekilde yapacağım ve bu makaleye hepsinin linkini koyarım.

dslr kamera
DSLR KAMERA

Fotoğraf Makinesinin İki Temeli

Gövde (Body): Lensi çıkardığımızda, üzerinde sensörlerin olduğu,tuşların ve lensten gelen ışığı fotoğrafa dönüştüren kısım gövde kısmıdır. Gövde kısmında, DSLR makinalarda ayna sistemi vardır ve lensten gelen ışık bu aynalar aracılığıyla vizöre yansır ve deklanşöre bastığımızda fotoğrafı seçtiğimiz ayarlarda işleyerek kaydeder. Son dönemde oldukça kullanımı artan Aynasız fotoğraf makinelerinde ise ışık direk sensörden işlenmiş şekilde vizöre aktarılır, baktığımızda fotoğrafın çekilmiş halini görürüz.

DSLR KAMERA
DSLR FOTOĞRAF MAKİNESİ GÖVDE VE LENS KISIMLARI

Lens (Objektif) : Basitçe kameramızın önünde bulunan ve çıkartıp, yeniden takabildiğimiz ekipmandır. Lensin işlevi, gelen ışığı içerisindeki mercekle alarak kameranın gövde kısmındaki sensöre yansıtır. Sensörde gelen ışığı işleyerek kameraya kaydeder. Lensler oldukça pahalı ve önemli ekipmanlardır. Başta bahsettiğimiz gibi çok farklı lens çeşitleri vardır, iyi araştırılıp, lens seçimini kendimize en uygun olana göre yapmalıyız. Aksi takdirde elimizde kullanamadığımız bir lens olarak kalacaktır. Diğer makalelerimde detaylı şekilde anlattığım fotoğraf çekim türlerinde hangi lensin daha uygun olduğunu bulabilirsiniz.

Fotoğrafı Oluşturan Değişkenler

Pozlama : Fotoğrafın ne kadar aydıklık veya ne kadar karanlık olacağını pozlama ile belirleriz. Az pozlanmış veya çok pozlanmış fotoğraflar vardır. Bunun seçimi sizin hangi kompozisyonda fotoğraf çektiğinize bağlıdır. Bu iki uç pozlama değerinin tam ortası ise doğru pozlamadır. Ancak çekim yaparken pozlama değeri tamamen size bağlıdır, çok pozlanmış bir fotoğraf sizin çekim kompozisyonunuza göre doğru pozlanmış bir fotoğraf olabilir. Yani çektiğimiz her fotoğrafın pozlama değeri az ve çok pozlama değerinin ortası olamaya bilir. Bu tamamen size kalmış birşey. Pozlamayı İSO, Enstantane ve diyafram ayarların birleşimi oluşturur. Bu ayarları değiştirdiğimizde fotoğrafımız pozlama değerini de değiştirmiş oluruz.

fotopedi.orgdan alınmıştır.

Pozlamayı Oluşturan Değişkenler

Diyafram : Diyafram pozlama değerini ve aynı zamanda alan derinliğini etkileyen ayardır. Çektiğimiz öznenin arka tarafının flu olması ise alan derinliği ile ayarlanır. Diyafram ayarı f/22 gibi değerlerle belirlenir. Bu değer büyüdükçe lensimizin içerisine giren ışık azalır. yani lensimizin içerisinde bulunan bir kapak biz f değerini büyüttükçe kapanır veya f değerini küçülttükçe lense giren ışık miktarı artar. Basitçe diyafram lensimize giren ışığın miktarını ayarlamamıza yardımcı olur. Gece çekim yaparken ışık miktarı az olduğu için f değerini yani diyaframı kısarak lensimize gelen ışığı arttıra biliriz. Bu sayede gece çekiminde daha güzel fotoğraflar elde ederiz. Diyaframın alan derinliğine etkisini diyaframı detaylı anlattığım makalemde bulabilirsiniz.

Enstantane : Bu ayar ile lensimizden gelen ışığı ne kadar süre içeri alacağımızı belirliyoruz. Aynalı fotoğraf (DSLR) makinelerinin çalışma sistemine göre, deklanşöre bastığımızda lensten giren ışık, kameramızın sensörüne yansır. Fakat deklanşöre bastığımız an sensörle lens arasındaki bir perde kalkar ve içeriye ışık girer. Enstantane değeri de bu ışığın ne kadar süre gireceğini belirler. Uzun pozlama fotoğraf çekimlerinde de enstantane değerini yükselterek sensör önündeki kapağı kaldırarak daha fazla ışık girmesini sağlar ve ışıkların çizgi şeklinde gözükmesine sebep olur. Enstantane değeri bazı fotoğraf makinelerinde 1/60 (saniyenin bir bölü altmışı) gibi gösterirlirken. Benim kameramda da olduğu gibi bazı fotoğraf makinelerinde saniye olarak (30 saniye, 5 saniye) gibi gösterilebilir.

İSO : Sensörümüzün ışığa ne kadar etkisinin olması gerektiğini İSO ile ayarlarız. İSO diğer bir adıyla Beyaz dengesi ile çektiğimiz fotoğrafları aydınlatabilir ve karartabiliriz. Çok ışık olan bir yerde İSO’yu düşürerek veya çok az ışık olan yerde İSO’yu arttırarak dengeyi sağlar ve doğru pozlama yapmaya çalışırız.

Yukarıda bahsettiklerimin hepsi en çok kullanacağımız ve bilmemiz gereken temel değişkenlerdir. Bir fotoğrafı çekerken oluşturduğumuz kompozisyona göre bu değişkenlerle oynar ve istediğimiz fotoğrafı çekmeye çalışırız. Gelelim son başlığımız olan neden fotoğraf çekmeliyim.

Neden Fotoğraf Çekmeliyim?

Bu konuyu kendimden örnek vererek açıklayayım. Neden fotoğrafçılık alanını kendime hobi edindim? Bu sorunun cevabı benim için Uzun pozlama fotoğrafların bende bıraktığı izlenimdi. İlk gördüğüm çok etkilenmiş ve bende bu tarzda fotoğraflar çekmek istemiştim. Bu yüzden kendime ona uygun olan bir kamera ve ekipman aldım. Daha sonra farkettim ki sadece fotoğraf çekmiyordum, sosyal anlamda kendime yeni bir alan yaratmıştım. Çünkü fotoğraf çekmek için dışarıya çıkıyor insanlarla iletişim kuruyor, onların fotoğraflarını çekiyordum veya uzun pozlama ile çekim yapan insanlara sosyal medyadan ulaşarak onlarla iletişime giriyordum. Hobi olarak fotoğrafçılık sosyal anlamda sizi geliştirir. Ayrıca hepimizin tek başımıza kaldığı sıkıcı günler olmuştur, fotoğrafçılık tam size göre çünkü, fotoğraf makinenizi alıp sokağa çıkıp manzara, portre, makro çekimler yaparak eğlenir ve zaman geçirirsiniz. Ben canım sıkıldığımda alırım kameramı Eminönü, Kadıköy vb. bir yere gider ve kendimce çekimler yaparım.

Fotoğrafçılıktan Para Kazanabilir miyim?

İleride fotoğrafçılık çok hoşunuza giderse, çektiğiniz fotoğrafları istock gibi sitelerde satabilir veya bir şirkettin ürünü tanıtmak için ürün fotoğrafı çekerek para kazanabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir alternatif. Benim hobi olarak başlayan ve şu an hobi olarak girdiği fotoğraf sektöründe kendini geliştirip oldukça iyi gelirler ile çalışan arkadaşlarım var. Neden sizde hobinizde kendinizi çok geliştirdikten sonra para kazanmayasınız, bu tamamen size kalmış bir şey.

Son olarak makalemizin girişinde bahsettiğimiz hangi türde fotoğraf çekmek istediğinize iyi karar verin. Çünkü bu seçim belki sizin hayatınızı değiştirecektir. İyi araştırın ve belirlediğiniz türe uygun ekipmanlar alarak kendinizi daha çok geliştirin. Bu hobiden para kazanmak sizin elinizde ister kazanır, isterseniz sadece eğlence amaçlı bir hobi olarak bırakırsınız. Fotoğrafçılığın bütün detaylarını diğer makalelerimden ulaşabilirsiniz.

Temel Fotoğrafçılık ve Temel Ayarlar

Temel Fotoğrafçılık ve Temel Ayarlar” üzerine 4 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir