Diyafram Nedir ?

Diyafram lense giren ışığın ne kadarının içeri alınacağını belirlediğimiz bir ayardır. Diyafram aynı zamanda direkt olarak alan derinliğini de etkilediği için çok önemlidir. Basit şekilde diyafram, kameralarımız da manuel modda (M) veya Diyafram öncelikli modda (AV/A) f sembolü ile gösterilir ve ayarlanır. Diyafram lense giren ışığın ne kadarının aynaya düşeceğini belirlememize yardımcı olur. Diyaframı yani f değerini küçülttükçe içeri giren ışık çoğalır, f değeri arttıkça da içeri giren ışık azalır. Bu sayede daha net fotoğraflar veya daha düzgün fotoğraflar çekebiliriz. Temel fotoğrafçılık hakkında serinin başlangıç makalesine gitmek için buraya tıklayın.

Diyafram değerine örnek olarak, f/5.6 – f/10 – f/32 gibi değerleri vardır.

diyafram nedir fotoğraf
DİYAFRAM DEĞERLERİ “incele.web.tr’den alınmıştır.”

Diyaframın Alan Derinliğine Etkisi

Alan Derinliği
Alan Derinliği

Diyafram ile aynı zamanda alan derinliğini ayarlarız. Alan derinliği, sığ alan derinliği ve geniş alan derinliği şeklindedir. Sığ alan derinliğinde arka plan flu olur, çekmek istediğimiz obje ön planda olur. Geniş alan derinliğinde ise her şey nettir. Manzara fotoğrafı çekerken kullanırız çünkü her yerin net çıkmasını isteriz. Portre fotoğrafı çekerken diyaframı küçültür ve giren ışığı arttırarak çektiğimiz kişinin arkasını flu hale getirebiliriz.

Diyafram küçülürse = Sığ alan derinliği (Arka Plan flu, çektiğimiz obje net)

Diyafram Büyürse = Geniş alan derinliği (Çektiğimiz fotoğrafın her yeri net)

Fotoğraf Makinemizde Diyaframın Kullanımı

Fotoğraf Makinesi Çekim Modları
Fotoğraf Makinesi Çekim Modları

Fotoğraf makinelerinde diyafram ( f ) değeri ile gösterilir. Diyaframı ya manuel modda (M) yada diyafram öncelikli modda (AV) ayarlayabiliriz. Yeni başlayan birisiyseniz diyafram öncelikli modu size tavsiye ederim. Çünkü Manuel modda diyaframı ayarlarken aynı zamanda enstantaneyi de ayarlamalısınız. Fakat diyafram öncelikli modda, diyaframı küçültür veya arttırırsanız, diğer pozlama değerlerini sizin diyafram ayarınıza göre kameranız ayarlayacaktır. Manuel modda değerlerinizi düzgün ayarlamazsanız fotoğraf karanlık veya bulanık çıkabilir.

Diyaframın Çektiğimiz Fotoğraflara Etkisi

Bir kaç tane fotoğraf çekerek size diyaframın etkisini göstermek isterim. Öncelikle belirtmek isterim ki fotoğraflar AV yani diyafram öncelikli modda çekilmiştir. Diyafram değeride f/5.6 dan f/32 doğru kademeli gitmektedir. Değerlerini fotoğrafların altına yazacağım.

Fotoğraflara diyaframın etkisini görebilmek için arkada duran kırmızı hoparlöre dikkat edin diyafram arttıkça netliği de artmaktadır.

Not: f değerlerine dikkat edelim. Diyafram öncelikli modda çekildiği için f değerlerinin yanındaki enstantane değerlerini kameramız kendisi ayarlamaktadır.

Diyafram nedir
f/5.6 1/400″

f/5.6 gibi diyafram düşük diyafram değerlerinde arka plan daha flu yani sığ alan derinliği daha fazladır. Portre fotoğrafları çekerken oldukça işimize yarar. Çekmek istediğimiz objeyi daha iyi anlatan bir fotoğraf elde ederiz.

Diyafram nedir
f/10 1/125″

Diyafram değerini (f/10) biraz daha büyüttük ve kameramıza giren ışığı azaltarak arka planı çektiğimiz obje ile birlikte daha net görmeye başladık fakat halen tam bir netlik söz konusu değil.

Diyafram nedir
1/100″ f/32

Diyafram değerini kameramın en fazla arttırabildiği değer olan f/32 değerine çektim ve içeri giren ışığın miktarını en aza indirdim. Sonuç olarak gördüğünüz gibi hem arkada ki kırmızı hoparlör hemde önde ki objem oldukça net çıkmış. Yani manzara fotoğrafı çekerken kullanabiliriz. Bu sayede çektiğimiz manzara fotoğrafındaki her yer net çıkacaktır.

Diyaframın Düzgün Kullanımı

Diyaframın Kullanımı
Diyaframın Kullanımı

Diyaframın işlevi kameramıza giren ışığı kontrol etmektir. Bu yüzden kullanım alanını da buna göre kendiniz belirlemelisiniz. Gece çekim yapıyorsunuz ve ışık az ise diyaframı küçülterek kameramıza giren ışığı arttırırız. Bu sayede çektiğimiz fotoğraf daha aydınlık çıkacak ve net olacaktır. Ancak güneş ışığının yoğun olduğu saatlerde bir fotoğraf çekiyorsanız da diyaframı arttırarak kameramıza giren ışığı azaltır ve fotoğrafımızın daha net ve aydınlık çıkmasını sağlarız. Eğer yoğun ışıkta diyaframı düzgün ayarlamaz isek fotoğrafımız karanlık çıkacaktır.

Bu yüzden bulunduğunuz ortamdaki ışığa göre kendi diyafram ayarınızı bulmalı ve ona göre çekim yapmalısınız.

kaynak: https://www.fotolifeakademi.com/diyafram-nedir/

Temel Fotoğrafçılık: Diyafram Nedir ?

Temel Fotoğrafçılık: Diyafram Nedir ?” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir