Temel Fotoğrafçılık: Otomatik ve Manuel Netleme (AF-MF)

Nis 14, 2020 Fotoğrafçılık
otomatik netleme nedir

Otomatik netleme veya manuel netleme, kameramızın lensinin içerisindeki merceklerin ileri ve geri şeklinde hareket etmesi ile olur. Merceklerin hareket etmesini sağlayan mekanizma ise yine lensimizin içerisinde bulunan mikro motorlar aracılığıyla yapılıyor. Lensimizin üzerinde bulunan AF-MF seçenekleri, otomatik netlemeyi ve manuel netlemeyi ifade eder.

lens üzerinde af-mf
AF-MF Seçme

Otomatik Netleme (AF) :

AF, yani Otomatik netleme açıkken deklanşöre yarım basarak netleme işlemini başlatırsınız. Vizörden veya ekrandan bakarken odak noktalarını otomatik olarak en önde ki nesneye sabitler ve onu netler. Netleme işleminin başarılı olduğunu yine kameramız çıkardığı ses ile belirtir.

Manuel Netleme (Elle netleme) :

Manuel netleme ise daha çok profesyonel fotoğrafçılar için bir seçenek diyebiliriz. Çünkü fotoğrafı seçerken belki önde ki nesneyi bulanık, arkada ki nesneyi ise net bir şekilde göstermek isteyebiliriz. Otomatik netleme (AF) de en önde ki nesneyi otomatik olarak netlediği için fotoğrafları istediğimiz gibi çekemeyiz. Bu yüzden manuel netleme ile istediğimiz kompozisyonda fotoğraf çekimi yapabilme şansınıda kameramız bize sunmuş. Bu manuel netleme son dönemde popüler olan aynasız kompakt makinelerde olmayabilir. Üst düzey makinelerde olsa da alt modellerin bazılarında bu özellik yok. DSLR makinelerin hepsinde ise mevcuttur.

Ayrıca AF-C, AF-S ve bildiğimiz AF seçeneklerini sunan netleme tipleri mevcuttur. Yeni başlayanlar için veya orta düzey bilgi sahibi kişilerin daha çok kullandığı, hatta hep kullandığı AF-S ve AF-C netleme tiplerini biraz daha detaylı inceleyelim.

AF-S Netleme (Tek Nokta) :

Bu netleme tipini daha çok sabit nesneleri çekerken kullanırız. Sabit bir şekilde bir ürün fotoğrafı çekerken vb. kullanılan bir netleme tipi. Çünkü fotoğraf makinesi netlemeyi bir noktaya yapar ve orada kalır. Netleme yaptıktan sonra kamerayı hareket ettirirseniz, netleme bozulacaktır. Bu yüzden hareketli bir nesneyi çekerken bu netleme tipini kullanırsanız fotoğrafınız büyük ihtimalle bulanık çıkacaktır.

af-mf istemi
AF-MF Seçim

AF-C Netleme (Hareketli) :

Bu otomatik netleme tipini daha çok hareketli objeleri veya hareket etme ihtimali olan nesneleri çekerken kullanırız. Çünkü AF- C ile netlemeyi yapmak istediğiniz objeyi seçersiniz ve kamerayı hareket ettirseniz veya obje hareket etse bile netlemeye devam eder. Bir kuş veya yürüyen bir kişiyi çekiyorsanız, netlemeyi kişi veya kuşa yaparak kameranın nesneyi takip ettiğini görebilirsiniz. Bu otomatik netleme tipini daha çok kullanacağınızı söyleyebilirim. Bu yüzden kameranızı AF-C’ye geçirip daha çok deneme yaparak kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim.

Otomatik netleme AF-C
AF-C Otomatik Netleme Sistemi

AF Noktaları Ve AF Tiplerinin Kullanımı :

Fotoğraf makilerin de bu otomatik netleme sistemlerinin dışında bir de, yardımcı eleman olarak AF noktaları vardır. Bu noktalar kullanımı çekeceğimiz kompozisyona göre değişiklik gösterir. Bu noktalar doğru kullanıldığı takdirde fotoğrafımız netlik ayarını çok iyi yapmış oluruz.

Genel olarak fotoğraf makinelerinde bu noktalar değişiklik gösterir. 3, 6, 9, 100 gibi sayılara ulaşan AF noktası bulunabilir. Ancak bu noktaların hepsini kullanmak istediğimiz netliği yapmamıza engel olabilir. Örneğin portre fotoğrafı çekerken otomatik olarak makinemiz mankenin yüzüne odaklanacaktır. Fakat siz ayarınızı tek nokta odak sisteminde AF noktalarını kendinize göre ayarlayarak mankenin gözüne netlerseniz, çok daha iyi bir portre fotoğrafı elde edebilirsiniz. AF sistemi fotoğraf makinelerinde değişiklik gösterse de genel olarak AF noktalarının kaç tanesinin kullanılacağını veya tek nokta kullanıyorsanız bu noktanın boyutunu ayarlayarak daha iyi netleme yapabilirsiniz. Eğer tek nokta ayarlaması yok ise AF-C sisteminde AF noktalarının hangilerinin kullanılacağını seçerek bu açığı kapatabilirsiniz.

Daha hareketli bir fotoğraf çekimi yapıyorsanız, AF-C kullanarak yine yardımcı AF noktaları ile çok iyi fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bu yazıya direk geldiyseniz buraya tıklayarak seri şeklinde paylaştığım Temel Fotoğrafçılık eğitimi makalelerime ulaşabilirsiniz.

Ayrıca buraya tıklayarak, bu konu ile alakalı en beğendiğim ve anlatımı güzel olan Ali ŞENEL’in videosuna ulaşabilirsiniz.

“Temel Fotoğrafçılık: Otomatik ve Manuel Netleme (AF-MF)” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir