The Platform filmi yönetmenliğini Galder Gaztelu-Urrutia’nın üstlendiği, bana göre gayet akıllıca işlenmiş ; dispotik bir dünyada geçen bir film diyebiliriz. Film, yiyeceklerin bir platform üzerinde yukarıdan aşağıya doğru verildiği yüzlerce katlı bir hapishaneyi konu alıyor. Her repliği sindire sindire izleyince verilmek istenen mesaj, metafor ve göndermeleri rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Sıfırıncı katta hazırlanan mükellef bir sofra, yukarıdan aşağıya olmak üzere sırasıyla bütün katlara belirli sürelerle sunuluyor. Her katta bulunan iki mahkumun yiyecekleri yemek için belirlenmiş bir süresi var. İstedikleri kadar yiyebiliyorlar fakat yanlarına yiyecek alamıyorlar. Platform bir sonraki kata hareket ettiği an yemek yemeyi bırakmaları gerekiyor. Aksi takdirde oda yönetim tarafından ısıtılıyor ya da soğutuluyor. Yemek, teknik olarak herkese yetecek kadar hazırlanıyor fakat üst kattakilerin tıka basa yemesi nedeni ile alt kattakilere yiyecek bir şey kalmıyor. Mahkumların her birine ” delik ” denen yere girmeden önce istedikleri herhangi bir şeyi içeri sokma hakları tanınıyor. Yani bu bir silah ta olabilir bir kitap ta. Son olarak, mahkumların kaldığı katlar her ay değiştiriliyor yani 6. katta doya doya yedikleri yemeği, bir sonraki ay 170. katta bulamayabiliyorlar. Peki bu film neye vurgu yapıyor? Yaptığım çıkarımları paylaşmaya çalışacağım.

The Platform " Goreng "
The Platform ” Goreng “

Siyasi ve Dini olarak farklı iki çıkarım yapabiliriz.

İlk olarak siyasi çıkarımımı söylemek istiyorum:

Sıfırıncı katta yer alan yönetimi devlet, aşağıdakileri ise toplum olarak görebiliriz. Bu düzende herkesin beslenebilmesi için toplumun sosyal demokratik bir ortamda rasyonel bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Kısacası herkesin yeteri kadar tüketmesi gerektiğini, aksi takdirde toplumun alt kesimlerinin üst kısımlar kadar şanslı olamayacağını söyleyebiliriz.

the platform yönetim
The Platform ” Yönetim “

The Platform ( El Hoyo ) filminin teolojik kısmında ise;

Yönetimi Tanrı, mahkumları da kulları olarak görebiliriz. Tanrı insanlara kusursuz bir sofra yani kusursuz bir dünya sunuyor. Nasıl değerlendirileceğini ise kullarına bırakıyor. Tanrının sunduğu nimetlerden herkesin faydalanması için bölüşmek gerektiğini vurgulayan filmde, başrolü Mesih veya normal birisi, hücre arkadaşını ise Şeytan olarak görebiliriz. Platformu düzene sokmaya çalışan bir kişi ve elinde bir şeyleri kestikçe bilenen bir bıçakla oda arkadaşı. Şeytan insanları yoldan çıkardıkça güçleniyor yani bıçağı bir şeyler kestikçe bileniyor kısmına bir gönderme olabilir.

The Platform " Hücre Arkadaşı "
The Platform filmi ” Goreng’in Hücre Arkadaşı “

Peki şeytan olarak anlatılmak istenen kişiye suçlu diyebilir miyiz?

Filmde ilk aylarını dolduran karakterler 2. ay gözlerini açtıklarında 171. katta olduklarını görüyorlar. Başrolün hücre arkadaşı başrolü, kendisini yememesi için yatağa bağlıyor ve dediği şey ” Bir süre sonra beni yemeye çalışabilirsin, ben yaşlı biriyim 1 ay boyunca sadece su içerek yaşayamam.O yüzden bir süre bekleyip daha sonra senden küçük parçalar kesmeye başlamak zorundayım, sana en az zararı verecek şekilde ikimizi de besleyeceğim ” oluyor. Birkaç gün bekledikten sonra hücre arkadaşı başrolün bacağından parça keserken platformdan aşağıya inen bir kadın tarafından kurtarılıyor. Eline geçen bıçakla başrol, hücre arkadaşını acımasız bir şekilde öldürüyor. Eline geçen ilk fırsatta cinayet işliyor diyebiliriz. Olaya tarafsız baktığımızda iki taraf ta şartlar el verdikçe yaşama tutunmaya çalışıyor fakat cinayeti işleyen taraf insanlık tarafı oluyor. Burada da her insanın içinde kötülük olabileceği, sadece doğru zamanı kolladığı anlatılmaya çalışılıyor olabilir. Tarafsız olarak baktığımızda hücre arkadaşını çok ta suçlu bulmuyorum.

The Platform " Baharat "
The Platform ” Baharat “

Filmin sonuna geldiğimizde açık uçlu bırakılmış diyebilirim.

” Ne olacağını göreceğiz ” dermiş gibi filmin sonunu getirmemişler aslında. Böyle açık uçlu sonları seviyorum, herkes filmi kendisine göre sonlandırabiliyor.

Sonuç olarak Galder Gaztelu- Urrutia’nın yönettiği The Platform ( El Hoyo ) filmi, bana göre izlenmesi gereken bir film. Geçirdiğimiz zor karantina günlerinde üzerinde bolca düşünülebilecek, bolca sonuç çıkarılabilecek bir İspanyol eseridir.

Bu arada filmde bolca rahatsız edici sahne olduğu uyarısını da yapmadan geçmeyelim. İyi seyirler.

İMDB PUANI


The Platform İnceleme

The Platform İnceleme” üzerine 3 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir