Koronavirüs Takip Uygulaması, Türk şirketi Boni Global tarafından taşıyıcıları ve şüphelileri takip etmek için geliştirildi. Corona Takip uygulamasının amacı kişiler arası etkileşimleri izleyerek, korona virüsünün yayılımını takip eden, enfeksiyon riski altında bulduğu herkese bildirim göndererek ve onları ne yapmaları konusunda bilgilendirerek, güvende kalmalarına yardımcı olmaktır. 

Corona Takip kullanıcıya, koronavirüs riski altındaki birisiyle temasa geçtiğinde, son iki hafta içinde iletişimde bulunduğunuz bir kişinin koronavirüs semptomları gösterdiğinde ve o kişiye Covid-19 tanısı konulduğunda anında bildirim gönderir. Böylece toplumdaki yayılımı yavaşlatır ve takip eder.

Corona Takip ayrıca enfekte olma riski bir kişiyle etkileşim kurmanız, enfekte olmanız veya Covid-19 belirtileri olan biriyle temas kurmanız halinde çevrenizi de bilgilendirme olanağı sağlar.

Corona Takip uygulamasını geliştiren Boni Global şirketinin CEO’su Sarper Sılaoğlu uygulama için şunları söyledi:

“Bu uygulama sayesinde enfekte olan insanların daha hızlı bilgilendirildiğinden emin olarak, Koronavirüsünün yayılmasını yavaşlatabiliriz, bu da onların başkalarını enfekte etmesini durduracaktır. Sadece bu uygulamanın kullanımı ve risk altında olanların hızla uygun önlemleri almasıyla, bu virüsü bütün popülasyona bulaşmadan önce durdurabiliriz.”

Sarper Sılaoğlu‘nun Açıklaması

Nasıl Çalışır?

Corona Takip uygulaması piyasaya birinci ve ikinci sürüm olarak çıkıyor. Şuan da ilk sürüm kullanımda, ikinci sürümse yakında piyasaya sürülecek.

Corona Takip uygulamasının ilk sürümü kullanıcılara özel eşleşme kodları atayıp anonimliklerini koruyarak kodlar arası etkileşimleri izliyor ve günlüğe kaydediyor. Yakında piyasaya sürülecek güncelleme ile ikinci sürüm, kişileri günleri hakkında bilgilendirme mesajları ve riskli temas anında atılacak anlık bildirimleri gönderecek.

Koronavirüs takip
Korona Virüs Takip Uygulması

Özellikleri

  • Kullanıcılarına özel eşleşme kodları atar.
  • Bu eşleşme kodları arasındaki tüm etkileşimleri izler ve kaydeder.
  • Virüsle temas etmiş olabilecek kullanıcıları bulur ve kodlarını ‘risk altında’ olarak işaretler.
  • Her kullanıcının enfeksiyon riski altında olup olmadığını takip eder ve riskli bulduğu anda kendilerine ve son 14 gün içinde iletişim kurdukları herkese bildirir.

Gizlilik ve Kullanıcı Verilerini Koruma Hakkında

Corona Takip uygulaması tarafından sağlanan bilgilerin iyi işlenebilmesi için, yalnızca konum verilerini ve enfeksiyon taşıma riskinizle ilgili olarak paylaşma izni verdiğiniz verileri topluyor. Boni Global aynı zamanda başka bir veri toplamamakta ve hiçbir zaman üçüncü bir tarafın bilgilerinize erişemeyeceğini taahhüt etmektedir.

Verileri Toplama Nedenleri

  • Koronavirüsün yayılmasını önlemek
  • Enfeksiyon olasılıkları hakkında veri toplamak
  • Etkileşimlerinizi daha iyi anlamak
  • Bölgenizin enfeksiyonu hakkında bilgi toplamak
  • Doğru zamanda teşhis konulmasına yardımcı olmak için.

Koronavirüsü tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına almışken bu tarz uygulamaların göründüğünden daha fazla etkisi ve yararı olabilir. Ancak Corona Takip gibi uygulamalar isteğe bağlı mı yoksa devlet tarafından zorunlu mu kılınacak ilerleyen tarihlerde göreceğiz. Sağlıkla kalın..

Koronavirüs Salgınına Büyük Şirketlerden Yardım adlı makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Türk Şirketi Boni Global Koronavirüs Takip Uygulaması Geliştirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir