Kendi Bilgisayarınıza Ücretsiz WordPress Kurun

WordPress başlangıç serisinin bu kısmın da bilgisayarımıza ücretsiz wordpress kurulumunu öğreneceğiz. Bu sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Bir kaç program ve eklenti yükleyerek bu kurulumu bitireceğiz.

Eğer domain ve hosting hizmetini çoktan satın aldıysanız, kendi siteniz üzerinde ki wordpress ara yüzünüzü kullanmanızı öneririz. Çünkü bilgisayardan yapacağınız wordpress ayarlamaları yalnızca kendi bilgisayarınızda kalır. Bilgisayarınızdan web sitenize transfer ederken bazı problemler ile karşılaşabilir ya da transfer sırasında dosya kaybı/eksiği gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Yukarıda ki ön bilgilendirmeyi de yaptığımıza göre artık wordpress kurulumuna geçebiliriz. İlk aşamamız XAMPP sunucu yazılımlarını kurma ile devam edelim.

XAMPP İndirme ve Kurma

Apache Friends‘ in sunduğu XAMPP ile bilgisayarınız da kolayca wordpress ayarlamaları yapabilirsiniz. Şimdi XAMMP ‘ın kolay kurulumunu anlatalım.

İlk olarak google ya da yandex gibi bir arama motoruna XAMPP yazalım. Karşımıza aşağıda ki gibi bir sonuç sayfası açılacak. Daha sonra ” XAMPP Installer.. ” ile başlayan ilk sıradaki bağlantıya tıklayalım.

XAMPP Google Aranması

Bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfa aşağıdaki gibidir. Bu sayfadan indirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer sayfa İngilizce ise değiştirmek için sağ üstten dil seçenekleri kısmından Türkçe kısmına tıklamanız yeterlidir. İndirme işleminde dikkat etmeniz gereken kısım , Windows , Linux ya da Os X seçimini doğru yapmanız gerekmektedir. Doğru seçeneğe tıklayarak Xampp Setup dosyasını indiriyor olursunuz.

XAMPP İndirme Sayfası

Setup dosyasını indirtikten sonra normal bir kurulum gerçekleştirin ve programı bilgisayarınıza kurun. Bu kısımda aşağıdaki gibi bir UAC hatası verebilir. Burası önemli bir kısımdır. Bu kısmı düzeltip yüklemeyi bitirin. Aksi halde eksik, hatalı yükleme olabilir.

Xampp UAC Hatası

UAC hatasını düzeltmek çok kolay. Hemen başlattan arama kısmına UAC yazın ve ilk çıkan seçeneğe tıklayın. Karşınız da aşağıda ki gibi bir pencere açılacak.

UAC Hata Çözüm

Bu pencerede ” Her zaman uyar ” kısmında ki mavi butonu , aşağı doğru çekerek ” Hiçbir zaman uyarma ” kısmına getiriyoruz. Tamam butonuna tıklayıp , onaylıyoruz. Standart bir uygulama yükler gibi yükleme işlemine devam ediyoruz. Yükleme biraz uzun sürebilir. Burada Apache web sunucusunu bilgisayarımıza yüklemiş oluyoruz. Yükleme bittikten sonra, progam otomatik olarak açılacaktır ve karşınıza aşağıda ki gibi Xampp Control Paneli gelecektir.

Xampp Control Paneli

Yukarıda ki panelde Apache ve MySQL kısmı yeşil olması lazım ve bunun için yanlarında ki Start butonlarına tıklamalısınız. Start butonlarına bastıktan sonra aşağıda ki gibi bir hata alabilirsiniz.

Xampp Sorun Sayfası

Eğer bu hatayı alırsanız 2 nedenden dolayıdır. Bunlardan birincisi ; bilgisayarınızın güncelleştirilmesi gerekir. Bilgisayarınızı güncelleştirip yeniden deneyin. Yine olmazsa ikinci neden olarak versiyon kaynaklıdır. Xampp’ı komple bilgisayarınızdan kaldırın ve bir alt versiyonunu yükleyin.

Xampp Kontrol Paneli

Tüm hatalar çözüldükten sonra Xampp Kontrol Panelinizi açın. Apache ve MySQL kısımlarının Start butonlarına basın. Ekranınızda ki görüntü yukarıda ki gibi olmalıdır. Apache ve MySQL yazısı yeşil olmalıdır.

Daha sonra tarayıcımızı açıp, adres çubuğuna ” localhost ” yazıp enter tuşuna basıyoruz. Karşınıza aşağıda ki gibi Xampp sayfası çıkıyor ise başarılı bir şekilde kurulumu gerçekleşirdiğiniz anlamına gelir.

Localhost Xampp Sayfası

WordPress Eklenti Kurma

Xampp ‘ı kurduktan sonra son aşamamız olan WordPress eklenti kurulumuna geldik. Yeniden Xampp ‘ı indirdiğimiz web sayfasına geliyoruz. Bu sayfada üst kısımda ki çubukta ki Eklentiler bölümüne tıklıyoruz ve karşımıza aşağıda ki gibi bir sayfa geliyor.

Xampp Eklentileri

Bu sayfada WordPress logosuna tıklıyoruz ve hangi işletim sistemi için indirmek istiyorsak ona tıklıyoruz. İndirme işlemimiz bittikten sonra kurulum aşamasına geçiyoruz. Bu kısımda yine standart bir kurulum gerçekleştiriyoruz ve aşağıda ki seçeneğin işaretli olmamasına dikkat gösteriyoruz.

WordPress Setup

WordPress kurulumunu böylece bitirmiş oluyoruz.

Tarayıcınızı açıp, adres çubuğuna localhost/woldpress yazıp aratırsanız, sizi wordpress örnek temanıza götürecektir. WordPress admin girişine ulaşmak için de yapmanız gereken , adres çubuğuna localhost/wordpress/wp-admin yazarak WordPress Admin arayüzüne ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız bu arayüzde tüm tema ayarlarını , genel ayarları ve site ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer herhangi bir domain ‘e sahip değilseniz ve alan adını nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız buraya tıklayarak, seçim aşamasında ki kriterleri öğrenebilir, alan adının teknik yapısını inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz WordPress Kurulumu (Detaylı Anlatım)

Ücretsiz WordPress Kurulumu (Detaylı Anlatım)” üzerine bir düşünce

  • 30/04/2020, 10:03
    Kalıcı bağlantı

    Çok başarılı bir yazı olmuş, yeni başlayan arkadaşlar faydalanacaktır wordpress nimetinden 🙂

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir