Yakın Geleceğin Motosiklet Teknolojileri

Nis 13, 2020 Otomobil, TASARIM
Motosiklet Teknolojileri

Otonom Sürüş ve Güvenlik Teknolojileri:

Motosiklet macerası, 1885 yılında tahta bir iskeletin üzerine yaklaşık 260 cc lik bir motorun konulmasıyla başladı. Yıllar geçtikçe, ulaşım aracı olarak görülen motosiklet yavaş yavaş hobiye dönüştü. Fakat motosikletin belli kesimler tarafından tehlikeli olarak görülmesi motosiklet sürücülerini kısıtlı sayıda kalmasına yol açtı. Teknolojinin gelişmesi, ile insanları motosiklet kullanmaya teşvik etmek isteyen markalar, motosikleti daha güvenli hale getirmeye başladılar. Günümüzde ABS, Çekiş Kontrol Sistemi hatta Hava Yastığı bile (Honda Goldwing) daha güvenli bir sürüş için motosikletlerimizde yer alıyor. Peki markalar yakın geleceğimiz için motosikletlerimizi daha güvenli sürmemiz için ne gibi teknolojiler üzerinde çalışıyorlar?

BMW ConnectedRide:

BMW R1200GS ConnectedRide.

BMW Motorrad 1923 yılında ürettiği R32 modeliyle motosiklet dünyasına ilk adımını attı. Daima yenilikçi düşünen BMW firması ürettiği araçlarla motosiklet pazarında üst sıralarda yer almayı başardı. 2018 yılında duyurduğu kendi kendine gidebilen motosiklet ile ise motosiklet dünyasını sarsan BMW Motorrad firması; ” Motosikleti nasıl daha güvenli hale getiririz ? ” sorusuna bir cevap daha ekledi. BMW, R1200GS modelinde denediği otonom sürüş teknolojisini, araç dinamiği kontrol sistemlerini daha da geliştirmek için prototipler üzerinde denemeler yapıp, veri toplamak amaçlı kullandıklarını belirtti. Sürüş sorumluluğunu sürücüden almayı amaçlamayan BMW Motorrad firması, sürüş sırasında yaşanabilecek tehlike ve engelleri erken aşamada tespit etmeyi ve daha dengeli bir şekilde yaşanan tehlikeyi en aza indirmeye çalıştıkları açıklamasını yaptı. Önümüzdeki yıllarda çıkaracak olduğu yeni modellerinde, ConnectedRide adıyla çıkardığı prototipinden aldığı verilerle geliştirdiği teknolojileri kullanmayı amaçlayan BMW Motorrad, yenilikçi tutumuyla kullanıcıları meraklandırmayı tekrar başardı.

https://www.youtube.com/watch?v=4JlYE6nSNJI

Yamaha Motoroid ve Motobot:

Yamaha Motoroid

Yamaha, 1955 yılında, o tarihteki birçok motosiklet firması arasından yaşam savaşı vererek sıyrılabilmiş. Daima diğer Japon motorlarından farklı motor teknolojileri kullanmış yenilikçi bir marka olarak görülebilir.
2017 yılında tanıttığı Motoroid prototipi ile motosiklet sürücülerini heyecanlandıran Yamaha markası, sahibinin yüzünü tanıyan ve uzak bir mesafeden bile sahibine doğru gelen bu prototip ile bilim kurgu filmlerini aratmadı. Yine aynı sene tanıttığı Motobot prototipi ise pistte 200 km/h hıza ulaşabilen bir teknolojiye sahip. Çıkardıkları Motobot Version 2 ile Yamaha mühendisleri, MotoGP’de birçok dünya birinciliği bulunan Valentino Rossi’yi pistte geçmeye çalıştıkları açıkladılar.

https://www.youtube.com/watch?v=BjZPvXKewFk

Yamaha Motobot

Honda Riding Assist:

Honda, 1948 Yılında açtığı Honda Motor Co isimli motosiklet üretim şirketiyle motosiklet piyasasına giriş yaptı. Yıllarca uzun ömürlü kullanıcı dostu motosikletler üreten firma, diğer markalara göre fiyat – performans açısından kullanıcıyı daha mutlu eden modeller üretmiştir. Teknoloji açısından diğer firmalardan bir tık geride kalan Honda markası, 2017 tanıttığı Honda Riding Assist teknolojisi ile motorsiklet camiasını şoka uğrattı. Ürettikleri prototip model, jiroskop kullanmadan dengede durabilen bir motosiklet. Sahibini ölçüp, boyutlarını sahibine göre ayarlayan prototip motosiklet, aynı zamanda kullanıcıyı takip etmesi, kendi kendine park etmesi, ayaklık açık olmasa bile devrilmemesi gibi teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Henüz üretime hazır olmayan Honda Riding Assist teknolojisi, yayınladığı tanıtım videosuyla beni en çok heyecanlandıran prototip model olarak listemde en üst sıraya oturdu.
https://www.youtube.com/watch?v=VH60-R8MOKo

Honda Riding Assist

Bir motosiklet kullanıcısı olarak, yakın gelecekte çıkacak olan motosiklet teknolojilerini dört gözle bekliyorum. Umuyorum ki motosiklet geliştirilecek olan yeni teknolojiler sayesinde daha güvenli hale gelebilir. Herkese güvenli sürüşler. !!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir